.
.
.

هشدار متخصصان: مرغ را نشویید، باعث انتشار باکتریهای کشنده می شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

متخصصان بهداشت در مورد شستن مرغ پیش از پختن هشدار می دهند، زیرا این کار می تواند باعث انتشار باکتریهای کشنده شود.

روزنامه بریتانیایی دیلی میل روز دوشنبه 16 ژوئن 2014 گزارش داد که نیمی از مردم بریتانیا عادت دارند که مرغ را قبل از پختن بشورند، و این کار هزاران مورد مسمومیت غذایی را بهمراه آورده است.

"آژانس استانداردهای غذایی" بریتانیا طی تحقیقی اعلام کرد که بسیاری از شهروندان گمان می کنند شستن مرغ قبل از پختن باعث تمیزی آن می شود. در حالیکه باکتری خطرناک "کامپیلوباکتر" با این کار در تمامی سطح آشپزخانه پخش می شود.

این آژانس می گوید که همه ساله 280 هزار نفر در بریتانیا دچار مسمومیت غذایی می شوند و این باکتری مسبب 4 مسمومیت از هر 5 مورد گزارش شده است. حتی دست زدن به بسته های مرغ در سوپرمارکتها نیز می تواند باعث انتقال این باکتری شود.

عوارض شایع مسمومیت با باکتری کامپیلوباکتر درد شکم، اسهال شدید، و استفراغ است. اما این باکتری می تواند برای کودکان و بزرگسالان بالای 60 سال عوارض شدیدتری داشته باشد. این افراد به دلیل ضعیف تر بودن سیستم دفاع ایمنی بدنشان بیشتر در معرض مسمومیت غذایی قرار می گیرند.

علائم مسمومیت 2 تا 5 روز بعد از تماس با باکتری در بیماران مشاهده می شود. در موارد وخیم، از دست رفتن آب بدن می تواند به مرگ بیمار منجر شود.

اگرچه این باکتری بیش از همه در مرغ دیده میشود، اما آب تصفیه نشده، شیر غیرپاستوریزه، و جگر مرغ خوب پخته نشده نیز حامل این باکتری است.

"آژانس استانداردهای غذایی" بریتانیا از مردم می خواهد که بعد از دست زدن به مرغ نپخته دستها را خوب بشویند، مرغ را خوب بپزند، از شستن آن قبل از پختن صرفنظر کنند.