.
.
.

پادشاه اسپانیا بعد از 40 سال از تخت سلطنت کناره گیری کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ماریانو راخوی نخست وزیر اسپانیا بطور زنده در تلویزیون این کشور اعلام کرد که خوان کارلوس، پادشاه اسپانیا طی فرمانی کناره گیری خود را به نفع پسرش شاهزاده فیلیپ به دولت این کشور اعلام داشت.


خوان کارلوس درنوامبر سال 1975 پس از مرگ فرانچسیکو فرانکو دیکتاتور اسپانیا طی یک رفراندم مردمی به تخت سلطنت اسپانیا رسید و این کشور را از دیکتاتوری به دموکراسی تبدیل کرد.

این کناره گیری بدون فوت وقت انجام گرفت. نخست وزیر گفت پادشاه سابق شخصا علت کناره گیری اش را در تلویزیون برای مردم این کشور توضیح خواهد داد.

راخوی گفت: "اعلیحضرت خوان کارلوس پادشاه کشور همین الان به من خبر داد که از سلطنت کناره گیری می کند". وی افزود: "من مطمئنم این تصمیم به نفع نظام پادشاهی کشور است".

او تاکید کرد: "قانون اساسی بزودی برای مجاز بودن کناره گیری پادشاه تغییر خواهد کرد، چون قانون اساسی فعلی این پیش بینی را نکرده است".

خوان کارلوس شخصا توسط فرانکو دیکتاتور سابق این کشور پیش از مرگش به عنوان جانشین وی پیشنهاد شد. خوان کارلوس با اصلاحات سریع و دموکراتیزه کردن این کشور محبوبیت شدیدی بین مردم این کشور پیدا کرد. اما در سال گذشته تا حد زیادی از این محبوبیت کاسته شده است. دلیل آن احتمالا شایعات و تحقیقاتی مبنی بر فساد مالی دختر و دامادش باشد.

این عدم محبوبیت با افشا شدن سفر خوان کارلوس برای شکار فیل به بوتسوانا در زمانی که کشور با بحران اقتصادی روبرو بود، بیش از پیش صدمه دید.

براساس منابع اسپانیایی انتظار می رفت که اتفاقی در دربار کشور بیفتد اما نه با این سرعت و غیر منتظره.

در یک نظر سنجی روزنامه اسپانیایی "ال موندو" اسپانیا، دو نفر از هر سه نفر نظر دهنده بر این باور بودند که پادشاه باید کناره گیری کند.

خوان کارلوس از 22 نوامبر سال 1975 پادشاه این کشور بوده است