.
.
.

داستان تغییر رنگ لباس تیم ملی برزیل از سفید به زرد و آبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در سال ۱۹۵۰ دویست هزار برزیلی برای تماشای تیم سفید پوش خود راهی ورزشگاه مشهور مارکانا شده بودند تا شاهد فینال جام جهانی فوتبال آن دوره میان برزیل و اروگوئه باشند.


برزیل در آن دوره به دلیل میزبانی و حضور تماشاگران خود، امید فراوانی به کسب اولین عنوان قهرمانی خود در این رشته پرطرفدار داشت. اما اینگونه نشد و اروگوئه برای دومین بار قهرمان جهان شد.

در آن بازی برزیل دو بر یک به تیم اروگوئه باخت و به این ترتیب یکی از تلخ ترین روزهای فوتبال برزیل رقم خورد.


در حالی که مردم برزیل در غم باخت تیم ملی کشورشان فر رفته بودند، روزنامه «کوریو دی مانیا» در گزارشی عجیب باخت تیم ملی این کشور را به رنگ لباس مرتبط دانست و گفته که این لباس که از سال ۱۹۱۴ تا ۱۹۵۰ بر تن ملی پوشان برزیل بود ، مایه ناامیدی و یاس برای بازیکنان این تیم شده است.


سه سال پس از آن ادلیر گارسیا روزنامه نگار ۱۸ ساله برزیلی طرح جدیدی از لباس تیم ملی برزیل از سه رنگ پرچم برزیل یعنی زرد ، آبی و سبز ارائه داد و مورد موافقت مقامات ورزشی این کشور قرار گرفت .


تیم ملی فوتبال برزیل در اولین دیدار که با لباس سه رنگ زرد ، آبی و سبز به میدان رفته بود ، توانست پنج بر صفر به پیروزی برسد.


رنگ دوم لباس برزیل نیز آبی است . مقامات ورزشی برزیل این رنگ را پس از آنکه با تیم ملی زرد پوش سوئد در سال ۱۹۵۸ روبرو شدند، انتخاب کردند. در آن دیدار قرعه به نفع سوئد افتاد و اینگونه برزیل برای نخستین بار با لباس آبی رنگ به میدان رفت.