روسیه از غرب خواست تا جلوی "فاجعه" در اوکراین را بگیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روسیه روز پنجشنبه 29 مه 2014 خواستار توقف عملیات نظامی دولت اوکراین علیه جدایی طلبان طرفدار روسیه در شرق این کشور شد، و آمریکا و کشورهای اروپایی را تشویق کرد تا جلوی "فاجعه" در این جمهوری کشور شوروی سابق را بگیرند.

وزارت امور خارجه روسیه طی بیانیه ای اعلام کرد: "ما بار دیگر از مقامات کییف می خواهیم تا به برادرکشی پایان دهند، و گفتگوی ملی با همه نیروهای سیاسی در مناطق مختلف این کشور را آغاز کنند."

دولت اوکراین و رئیس جمهور جدید این کشور پترو پروشنکو، این فراخوان مسکو برای پایان دادن به عملیات برعلیه شورشیان شرق اوکراین را رد کردند، در حالیکه شمار تلفات دو طرف در طی هفته جاری سنگین گزارش شده است.

روسیه ضمن ابراز نگرانی شدید از "تشدید" درگیریها اعلام کرد که توصیه های توافق اتحادیه اروپا، روسیه، اوکراین و آمریکا در آوریل گذشته می تواند راه برون رفت از این بحران باشد.

وزارت خارجه روسیه گفت: "ما باردیگر تکرار می کنیم: جامعه بین المللی از دولت کییف می خواهد تا بدون درنگ به اقدامات نظامی در شرق این کشور پایان دهد و نیروهای خود را عقب بکشد. بدون چنین اقدامی امکان دستیابی به صلح وجود ندارد."

"ما از شرکای غربی خود می خواهیم تا از تمام نفوذ خود بر کییف برای جلوگیری از سقوط این کشور به ورطه فاجعه استفاد کنند."

در همین حال مقامات اوکراینی روز پنجشنبه گزارش دادند که یک هلی کوپتر نظامی این کشور در منطقه شرقی هدف آتشبار شورشیان قرار گرفته و سقوط کرده است. گفته می شود که در این حادثه 12 نفر و از جمله یک ژنرال ارتش اوکراین کشته شده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید