ادوارد اسنودن: من جاسوس آمریکا بودم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ادوارد اسنودن شهروند آمریکایی و پیمانکار پیشین سازمان امنیت ملی این کشور، در اولین مصاحبه تلویزیونی خود با شبکه ان.بی.سی آمریکا گفت : "من جاسوس الکترونیکی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و سازمان امنیت ملی این کشور بوده ام".

این افشاگر اطلاعاتی در مصاحبه خود با شبکه ان بی سی آمریکا گفت در جاسوسی از طریق رصدهای الکترونیکی آموزش دیده است.

وی در این مصاحبه افشا کرد که طبق روند معمولی آموزش جاسوسان، آموزش دیده است.

ادوارد اسنودن در بخشی از مصاحبه خود با شبکه ان بی سی به برایان ویلیامز خبرنگار این تلویزیون می گوید: " آموزش جاسوسی من به شیوه معمول بود و در خارج از آمریکا با هویتی جعلی، زندگی می کردم و شغلم تنها پوششی برای فعالیت های جاسوسی بود، اگرچه "جاسوس استخدام نمی کردم " و تنها یک "متخصص فنی" بودم".

اسنودن یک سال پیش از اتاق هتلش در هنگ کنگ شروع به افشای عملیات جاسوسی آمریکا در خارج از کشور و شنود تمام مکالمات تلفنی و اینترنتی جهان کرد. وی افشاگری های خود را از طریق سایت های اینترنتی و روزنامه های گاردین و واشنگتن پست انجام داد.

اسنودن افشاگر اطلاعاتی 30 ساله ایست که مدتی کارمند نهادهای امنیتی و اطلاعاتی آمریکا بود و سال گذشته از جاسوسی گسترده سازمان امنیت ملی آمریکا (ان.اس.ای) از شهروندان و رهبران سراسر جهان پرده برداشت.

او با رد فرضیه های مطرح شده درباره اینکه یک تحلیل گر اطلاعاتی ساده است تاکید کرد که به عنوان جاسوس و مامور مخفی سی آی ای و سازمان امنیت ملی آمریکا خارج از این کشور فعالیت کرده است.

وی در این مصاحبه افزود: "مقامات آمریکایی طبعا اظهارات مرا رد خواهند کرد و دلیل خواهند آورد که شغل من بی اهمیت بوده است. اما من در تمام سطوح از پایین ترین تا عالی ترین سطوح در سازمان های اطلاعاتی آمریکا کار کردم.

اسنودن در این مصاحبه گفته است اطلاعاتی که آمریکا از طریق جاسوسی الکترونیک به دست می آورد خیلی بهتر از اطلاعاتی است که از طریق ماموران و عوامل انسانی خود جمع آوری می کند.

این افشاگر اطلاعاتی حدود یک سال پیش از آمریکا گریخت و در حال حاضر موقتا در روسیه پناهنده است.

او سال گذشته حجم عظیمی از اطلاعات مربوط به عملیات رصد مکالمات شهروندان و رهبران جهان را در اختیار برخی رسانه ها از جمله روزنامه های واشنگتن پست و گاردین گذاشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید