نارندرا مودی و نواز شریف در دهلی دیدار کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نارندرا مودی، نخست ‌وزیر جدید هند در اولین روز کاری، با نواز شریف، نخست ‌وزیر پاکستان که برای شرکت در مراسم تحلیف وی به دهلی سفر کرده بود، دیدار کرد.

نخست ‌وزیران هند و پاکستان روز سه شنبه 27 مه 2014 در برابر دوربین‌های شبکه‌های تلویزیونی با یکدیگر دست دادند و لبخند زدند، اما با خبرنگاران گفت ‌و‌گو نکردند. این دیدار حدودا 50 دقیقه به طول انجامید.

به گزارش العربیه به نقل از روزنامه پاکستانی دان:"نواز شریف گفت دو کشور زمان ارزشمند را در طول سالیان به هدر دادند در صورتی که دو کشور می توانستند آنرا برای خدمت به مردم خود به کار برند".

وی افزوده است : "دو کشور نیاز به رقابت تسلیحاتی ندارند بلکه سعی آنها باید برای از بین بردن فقر و بیسوادی باشد. دو کشور موارد مشترک فرهنگی و تاریخی بسیاری دارند که می توانیم آنها را از بالقوه به فعل در آوریم".

نوازشریف تاکید کرد: "امروز دو کشور برای بهبود روابط خود بهترین فرصت را یافته اند و اگر موفق نشویم تاریخ هرگز ما را نخواهد بخشید".

تحلیلگران می‌گویند دیدار نواز شریف و نارندرا مودی می‌تواند به معنای کاهش تنش‌ها در روابط دو کشور هسته‌ای باشد که معمولا رویکردی خصمانه به یکدیگر دارند.

روابط دو کشور همسایه در سال 2008 پس از حمله پیکارجویان پاکستان به بمبئی که در آن 166 نفر کشته شدند به تیرگی گرایید.

دیدار امروز در "حیدرآباد هاوس" در دهلی برگزار شد و بیشتر بر محور روابط تجاری بین دو کشور و مذاکرات جامع آینده دور می زد.

مودی امروز همچنین با حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان نیز دیدار کوتاهی داشت. البته مودی پیش از دیدارش با نخست وزیر پاکستان با کرزی اولین رهبر خارجی پس از به قدرت رسیدنش دیدار کرد.

نخست وزیر هند امروز با دیگر رهبران کشورهای جنوب آسیا متشکل از سریلانکا، بنگلادش ، نپال، مالدیو، بوتان و موریس دیدار کرد.

پس از پایان جلسه دیدار این دو رهبر اعلام شد وزرای امورخارجه دو کشور برای پیشبرد روابط دو کشور در آینده ملاقات خواهند کرد.

گفتنی است هند برای اولین بار زنی را به نام سوشما سواراج به عنوان وزیر امور خارجه جدید منصوب کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size