مراسم تحلیف نخست وزیر بزرگترین دموکراسی جهان امروز در دهلی برگزار می شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)


مراسم تحلیف نارندرا مودی به عنوان نخست وزیر هندوستان، بزرگترین دموکراسی جهان، امروز دوشنبه 26-5-2014 در دهلی نو پایتخت این کشور برگزار می شود.

حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان بامداد روز دوشنبه 26 مه 2014 برای شرکت در این مراسم تحلیف وارد دهلی شد.

به گزارش العربیه به نقل از سایت ارگ ریاست جمهوری افغانستان، حامد کرزی درحاشیه این مراسم با مقام های بلند پایه هند نیز دیدار خواهد کرد.

ضرار احمد عثمانی، وزیر خارجه، رنگین دادفر اسپنتا مشاور امنیت ملی حامد کرزی را دراین سفر همراهی می کنند.

دفتر نخست وزیر پاکستان نیز با انتشار خبرنامه ای نوشت، که نوازشریف، نخست وزیر پاکستان امروز دوشنبه 26 مه 2014 برای شرکت در مراسم تحلیف نارندرا مودی، وارد دهلی می شود.

دراین خبرنامه آمده است که نارندرا مودی، نخست وزیر منتخب هند رسماً از نوازشریف برای شرکت در مراسم تحلیف اش دعوت کرده است.

خبرنامه دفتر نواز شریف نوشته است که نخست وزیر پاکستان درکنار شرکت در مراسم تحلیف مودی، با سایر مقام های بلندرتبه هند نیز دیدار خواهد کرد.

رفتن نواز شریف به هند یک اقدام تاریخی است که برای اولین بار از زمان استقلال دو کشور در هفت دهه پیش، نوازشریف نخست وزیر پاکستان دعوت نخست وزیر منتخب را برای شرکت در مراسم تحلیفش را بذیرفته و به دهلی می رود.

تاریخ روابط دو کشور رقیب هند و پاکستان با دشواری هایی همراه بوده است؛ از زمان استقلال شبه فاره هند از استعمار بریتانیا و بوجود آمدن دو کشور هندوستان و پاکستان، در سال 1947 تاکنون این دو کشور سه بار به علت اختلاف این دو کشور بر سر استان جامو و کشمیر با یکدیگر جنگیده اند.

روابط دهلی و اسلام آباد زمانی بیشتر به تیره گی کشیده شد که پیکارجویان پاکستانی درسال 2008 میلادی به مومبای هند حمله کردند و 166 نفر را به قتل رساندند.

از آن زمان تاکنون روابط هند و پاکستان همواره متشنج بوده است.

در این مراسم دیگر رهبران کشورهای همسایه هندوستان نیز دعوت به عمل آمده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید