پاپ امروز تنها با اجازه صلاح الدین ایوبی وارد کلیسا می شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

امروز یکشنبه ۲۵ مه ۲۰۱۴ پاپ فرانسیس اول از « کلیسای قیامت» در منطقه « البلده القدیمه» در قدس اشغالی دیدار خواهد کرد . موضوع شگفت انگیز در خبر سفر پاپ به شهر قدس آن است که وی باید منتظر بماند تا درب این کلیسای تاریخی را یک مسلمان فلسطینی برای او باز کند.

به گزارش العربیه ، ۸ قرن پیش هنگامی که صلاح الدین ایوبی شهر قدس را از مسحیان باز پس گرفت ، کلید « کلیسای قیامت» این شهر را به همراه یک سند ، به یک خانواده مسلمان سپرد. در سند صلاح الدین که هم اکنون در دست یکی از نوادگان این خانواده به نام «ادیب جواد جوده» است، آمده که تنها این خانواده حق گشودن و بستن در «کلیسای قیامت » را دارد.

درباره تاریخ کلیسای قیامت آمده که این بنای تاریخی به دستور ملکه «هیلانه» مادر قسطنطین در سال 325 بنا شد. این کلیسا از مهمترین اماکن مقدس مسیحیان در شهر قدس است. ساخت آن 11 سال طول کشیده و به این صورت که از سال 325 میلادی آغاز شد و در سال 336 به اتمام رسید. گفته شده که هیلانه در جریان سفر به بیت المقدس، چوبی که مسیح به آن به صلیب کشیده شد ، را یافت لذا خواست کلیسایی در این مکان بنا کند. امپراطور نیز پول و معماران زبده را به منظور احداث کلیسایی در خور شان مادرش فراهم نمود .

تصویر «کلیسای قیامت» نشان می دهد که دو درب دارد ، یکی در سمت راست که به دستور صلاح الدین ایوبی از ۸۲۷ سال پیش بسته مانده است. و دیگری در سمت چپ با ارتفاع 5 متر و عرض 3 متر . این درب باز هم به دستور صلاح الدین بوسیله کلیدی که تصویر آن را در این گزارش مشاهده می کنید ، باز و بسته می شود.

«ادیب جواد جوده» دارنده این کلید می گوید:« صلاح الدین نگران بازگشت دوباره صلیبی ها به کلیسای قیامت بود ، بنا براین دستور داد یکی از درها بسته و دیگری باز بماند و کلید آن درب را به اجداد من سپرد . وی که دارای همسر و سه فرزند و ۴۹ سال سن دارد و صاحب یک مغازه لباس فروشی در قدس شرقی است، می گوید که این کلید را که از اجدادم به ارث برده ام ، به هیچ قیمتی حتی با میلیون ها دلار نمی فروشم.

دربان کلیسا که یک مسلمان فلسطینی است هر روز ساعت چهار بامداد ، کلید را از آقای جوده یا یکی از فرزندانش تحویل می گیرد و درب کلیسا را برای بازدید کنندگان که علاوه بر فلسطین از سراسر جهان می آیند ، باز می کند ، او ساعت هشت بعد از ظهر کلید را به خانواده جوده باز می گرداند.

علاوه بر کلید کلیسای قیامت و سند تاریخی صلاح الدین ، جوده ، ۱۶۵ سند دیگر صادر شده از ۲۷، حاکم عثمانی که زمانی بر شهر قدس فرمانروایی کرده اند از طریق اجدادش به ارث برده است. وی می گوید که کلیساهای قدس این سندها را به رسمیت می شناسند.

جوده با اشاره به اینکه این اسناد و کلید کلیسای قیامت افتخاری برای همه مسلمانان است ، تاکید کرد که در مقابل این ماموریت تاریخی مهم هیچ دستمزد یا حقوقی دریافت نمی کند و هیچگاه به دنبال آن نخواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم