فیلم Winter Sleep از ترکیه برنده نخل طلایی جشنواره فیلم کن شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فیلم سینمایی‭Winter Sleep ‬ ساخته نوری گیلان کارگردان اهل ترکیه، نخل طلایی شصت و هفتمین دوره جشنواره بین المللی فیلم کن فرانسه را از آن خود کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گیلان که فیلمش بیش از ۳ ساعت است و درباره شکاف عمیق میان قدرتمندان و مستضعفان در کشورش سخن می‌گوید، شنبه ۲۳ می ‌پس از دریافت جایزه خود گفت که این جایزه را در صدمین سالگرد تاسیس صنعت سینما در ترکیه دریافت می‌کند.

او افزود: «جایزه خود را به جوانان ترکیه که طی یک سال گذشته جان خود را از دست داده‌اند، تقدیم می‌کنم.»

این دومین فیلم از ترکیه است که نخل طلایی جشنواره کن را به دست می‌آورد. در سال ۱۹۸۲، فیلم ترکی The Way به کارگردانی مشترک ایلماز کُنی و شریف کورین، این جایزه به را به دست آورده بود.

همچنین بنا بر رای هیئت داوران، فیلم Le Meraviglie ساخته آلیس روهواچر کارگردان ایتالیایی، در رتبه دوم رقابت‌های شصت و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم کن ایستاد.

اما زاویر دولان کارگردان جوان کانادایی به خاطر فیلم Mommy و جان لاک گودار کارگردان فرانسوی به خاطر فیلم Adieu Au Langage به طور مشترک، رتبه سوم جشنواره فیلم کن در سال ۲۰۱۴ میلادی را از آن خود کردند.

همچنین بَنَت میللر کارگردان آمریکایی، جایزه بهترین کارگردان را به خاطر ساخت فیلم Foxcatcher دریافت کرد.

تیموثی سبال بازیگر بریتانیایی، جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را به خاطر بازی در فیم فیلم Mr Turner، ساخته مایک لیچ، به دست آورد.

جولیان مور نیز به خاطر بازی در فیلم Maps to the Stars، ساخته دیوید کروننبریگ، بهترین بازیگر نقش اول زن شد.

فیلم روسی Leviathan به کارگردان آندره زفیگانتزف، جایزه بهترین سناریو را از آن خود ساخت.

شصت و هفتمین جشنواره فیلم کن با نمایش فیلم Grace of Monaco با قهرمانی ستاره بین المللی سینما، نیکول کیدمن، کار خود را آغاز کرد. این فیلم که زندگی گریس کیلی شاهزاده موناکو را به تصویر کشیده است، در بخش مسابقه شرکت نکرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید