یک ایرانی تبار در لیست ۵۰ میلیاردر بریتانیایی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آخرین گزارش از دارایی افراد جهان نشان می دهد که لندن بیش از هر شهر دیگری در دنیا، و انگلیس بیش از هر کشوری به نسبت جمعیت خود دارای شهروندانی با ثروت بیلیونی است. در این فهرست یک ایرانی و یک نروژی که ثروت خود را از جنگ هشت ساله ایران و عراق به دست آورده، دیده می شوند.

هرچند روزنامه انگلیسی ساندی تایمز که این گزارش را منتشر کرده، حضور این افراد در کشوری که هنوز عده ای برای تهیه خوراک روزانه با مشکل مواجه هستند را محل بحث می داند.

در لیست منتشر شده از ثروتمندان بریتانیایی، یک ایرانی الاصل مقیم لندن به نام فرهاد مشیری، با ثروتی بالغ بر ۱.۸ بیلیون پوند در رتبه ۲۱ قرار دارد.

فرهاد مشیری تاجر و سرمایه دار ۵۸ ساله ایرانی - انگلیسی است که از سهام داران عمده شرکت های فولاد و انرژی در بریتانیا و روسیه به حساب می آید. هرچند شهرت آقای مشیری بیشتر به دلیل خرید یک چهارم سهام باشگاه فوتبال آرسنال انگلستان است.

در این گزارش با «مهاراجه می-فیر (Maharajah of Mayfair)» خواندن آقای مشیری آمده است که او مبلغی بالغ بر ۵۰ میلیون پوند انگلیس برای بازسازی منزل خود در شهر لندن هزینه کرده است. می-فیر نام گرانترین منطقه در مرکز شهر لندن است.

اما جایگاه چهارم این لیست به یک انگلیسی نروژی الاصل تعلق دارد که عمده دارایی خود را از جنگ ایران و عراق به دست آورده است. از جمله فعالیت های آقای جام فردریکسن که ثروتش بالغ بر ۶.۹ بیلیون پوند تخمین زده شده، در صنایع فروش تانکرهای نفتی است. در واقع او با فروش بیش از ۹.۵ میلیارد دلار تانکر نفتی به دو کشور جنگ زده ایران و عراق توانست به لیست ثروتمندان جهان راه یابد.

براساس این گزارش، دو برادر هندی با ثروتی حدود ۱۱.۹ بیلیون پوند مقام اول را به دست آورده اند. و مقام دوم نیز به یک شهروندی روسی - انگلیسی تعلق دارد که در واقع متولد ازبکستان می باشد.

بنا بر این گزارش، این نخستین بار است که حداقل دارایی ۵۰ ثروتمند بریتانیایی مبلغی بالای یک بیلیون پوند بوده و در سال های گذشته افرادی با دارایی ۷۰۰ میلیون پوند نیز در لیست ثروتمندان بریتانیایی قرار می گرفتند.

بعد از شهر لندن به عنوان خانه بیشترین تعداد ثروتمند در جهان، مسکو مقام دوم را کسب کرده و به ترتیب شهرهای نیویورک، سان فرانسیسکو، لوس آنجلس و هونگ کونگ قرار دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید