.
.
.

یک پیروزی تاریخی برای مودی در انتخابات هند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نامزد مخالف، نارندرا مودی، نخست وزیر آینده هند خواهد بود. بر اساس شمارش های اولیه، او در انتخابات هند به یک پیروزی چشم گیر دست یافته که در تاریخ 30 ساله اخیر این کشور بی نظیر است.

پیروزی فراگیر این کاندید مورد علاقه بازاریان هند، بورس این کشور را به بالا ترین سطح خود رسانده، و دفاتر حزب هندو و ملی گرای بی.جی.پی را به محلی برای رقص و پایکوبی طرفداران مودی تبدیل کرده است.اکثریت قاطع حزب بی.جی.پی در مجلس هند، به مودی 63 ساله، که قبلا یک شاگرد قهوه خانه بوده، اجازه خواهد داد تا برنامه اصلاحات اقتصادی را که از 23 سال پیش و با حکومت مانموهان سینگ آغاز شده ادامه دهد.

در این انتخابات حزب کنگره سینگ بدترین شکست خود در تاریخ معاصر هند را تجربه می کند، و این برای مودی که قصد کنار گذاشتن خانواهد نهرو-گاندی از سیاست هند را دارد یک برگ برنده بحساب می آید. خانواده نهرو-گاندی در دوران 67 ساله استقلال هند بیشترین دوران حکومتی را داشته اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سینگ در یک مکالمه تلفنی روز جمعه 16 مه 2014 پیروزی مودی را به وی تبریک گفت.

یکی از طرفداران بی.جی.پی به رویترز گفت: "من خیلی خوشحالم که اکنون هند یک دولت مقتدر دارد." این احساسی است که در میان بسیاری از هندیان مشترک است. رای دهندگان جوان مودی به دنبال وعده های او برای ایجاد کار و رشد اقتصادی آمده اند.

به گفته تلویزیون ان.دی.تی وی هند، حزب بی جی پی 278 از 543 کرسی مجلس را بدست آورده، و ائتلاف این حزب هم اکنون صاحب 335 کرسی مجلس است.