.
.
.

کشتی کریستف کلمب، کاشف آمریکا پس از 5 قرن پیدا شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پژوهشگران معتبر آمریکایی روز چهارشنبه 14 مه 2014 اعلام کردند، لاشه کشتی "سانتا ماریا" را پس از 5 قرن در سواحل هائیتی پیدا کرده‌اند. این شناور مهمترین کشتی میان سه کشتی دیگر است که کریستف کلمب در سال ۱۴۹۲ سوار بر آنها پای به قاره جدید نهاد و چهره جهان را برای همیشه تغییر داد.

یک اقيانوس شناس آمریکایی روز گذشته با مشارکت در یک نشست خبری در نیویورک گفت که هفته آینده برداشتن لایه هایی که بر روی لاشه این کشتی طی 522 سال در ساحل شمالی کشور هاییتی در دریای کاراییب رسوب کرده آغاز می شود.

باری کلیفورد (Barry Clifford)، باستان‌شناس دریایی آمریکا در این باره می‌گوید:" این کشف برای من چنان است که گویی قله اورست زیر لاشه این کشتی دفن است."

او پیشتر بقایای کشتی افسانه‌ای "ویدا" متعلق به سام بلامی، دزد غارتگر دریایی را کشف کرده، که بزرگ‌ترین گنج دزدان دریایی را در خود جای داده بود.

کلیفورد خواستار آغاز سریع عملیات بیرون آوردن لاشه این کشتی شد، که به گفته او تنها می تواند متعلق به کشتی مشهور "سانتا ماریا" باشد، زیرا بر اساس پژوهش هایی که انجام داده تنها "سانتا ماریا" در قرن پانزدهم در نزدیکی هاییتی غرق شده است.

او تاکید دارد که بقایای "سانتا ماریا"، یکی از مهمترین کشتی‌های سه‌ دکله ناوگان کریستف کلمب اسپانیایی را پیدا کرده، که در سال ۱۴۹۲ بطور تصادفی و در ادامه جست‌وجو برای یافتن راه دریایی جدید به هند، آمریکا را کشف کرد.

کلیفورد 68 ساله در گفت‌وگو با "سی ان ان" ضمن ارایه توضیحاتی در این باره گفت لاشه این کشتی در سال 2003 پیدا شد. اما در آن هنگام دانشمندان به نتایج نادرستی رسیدند و در نتیجه نتوانستند مطمئن شوند که این کشتی همان "سانتا ماریا" است.

چرا کریستف کلمب "سانتا ماریا" را تخلیه کرده بود؟

"سانتا ماریا" یکی از سه کشتی ای بود که در سوم اوت 1492 سفر دریایی خود را به فرمان فردیناند پادشاه و ایزابلا ملکه اسپانیا برای یافتن راه جدیدی به هند سفر خود را آغاز کردند و در 12 اکتبر در جزیره "گواناهانی" از مجمع الجزایر باهاما در دریای کاراییب لنگر انداخت. اما کریستف کلمب نمی دانست که به جای رسیدن به هند قاره جدیدی را یافته و با این کشف خود روند تاریخ بشریت را تغییر خواهد داد.

چارلز بیکر، باستان‌شناس دریایی، ضمن معتبر شمردن اظهارات کلیفورد به روزنامه بریتانیایی "ایندیپندنت" گفت هنوز تجزیه و تحلیل‌های علمی ‌دقیقی در این زمینه صورت نگرفته است . با این همه با توجه به تصاویر گرفته شده در سال 2003 و آخرین تصویر برداری غواصان "شواهد قانع‌کننده‌ای به دست آمده که نشان می‌دهد این کشتی در واقع همان سانتا ماریا است."

"سانتا ماریا" کشتی اصلی ناوگان کوچک دریایی اسپانیا به فرماندهی کریستف کلمب بود که در طول این سفر دور و دراز دریایی در پیشاپیش دو کشتی دیگر با نام های "نينا" و"پينتا" در حرکت می کرد، اما درپی وزش توفانی ناگهانی در 5 دسامبر 1492، ناخواسته از ناوگان جدا شد و به سواحل سنگی "هاییتی" برخورد کرد و منهدم شد. در نتیجه کریستف کلمب و همراهانش مجبور به تخلیه کشتی شده و پس از ساختن دژی در آنجا سوار بر دو کشتی دیگر به اسپانیا باز گشتند و اینک پس از گذشت 5 قرن کلیفورد و تیمش توانستند آن را زیر سطح 3 تا 5 متری آب دریا پیدا کند.