واکنش مثبت بورس هند به پیش بینی پیروزی مودی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آنکه نظرسنجی ها نشان از آن داشتند که نارندرا مودی، رهبر حزب ملی گرای هندو، به احتمال زیاد نخست وزیر بعدی هند خواهد بود، بازار بورس این کشور در سومین روز صعود، به بالاترین حد خود رسید.

اکثر نظرسنجی ها در روز دوشنبه 12 مه 2014، حکایت از آن داشت که اتحاد راست گرای مودی رای لازم برای تشکیل کابینه جدید هند بدون نیاز به ائتلاف را بدست آورده است.

بازار سهام بمبئی، معروف به سنسکس، روز سه شنبه با 1.57 درصد رشد به 23900 رسید و رکورد روز دوشنبه را شکست. از زمان اعلام نامزدی مودی در سپتامبر گذشته از سوی حزب باهاراتیا جاناتا، سنسکس بیش از 21 درصد رشد داشته است. گفته می شود که مودی از سیاستهای بازار دوستانه پیروی می کند.

هراندارا کومار، کارشناس بورس بمبئی به خبرگزاری فرانسه گفت: "بنظر می رسد حزب بی.جی.پی بدون دشواری بتواند دولت را تشکیل دهد، و حتی اگر ائتلافی هم صورت بگیرد مانع اصلاحات نخواهد بود."

4 از 5 نظرسنجی انجام شده نشان می دهند که اتحاد بی جی پی، 272 کرسی مورد نیاز برای احتساب اکثریت در مجلس 543 کرسی هند را بدست آورده است، اما نظرسنجی ها در هند در گذشته چندان قابل اعتماد نبوده اند.

تحلیلگران بر این باورند اگر نتایج نظر سنجی ها با نتایج رای گیری در روز جمعه همخوانی داشته باشد، بازار بورس هند همچنان به روند صعودی خود ادامه خواهد داد. اما بعضی هم هشدار می دهند چنانچه بی جی پی نتواند بسرعت کابینه را تشکیل دهد، بازارها ممکن است روند نزولی پیدا کند.

مودی در گذشته تمایلات تند مذهبی داشته، اما در این انتخابات سعی نموده تا از سخنان ملی گرایانه هندو فاصله بگیرد. مودی در مبارزات انتخاباتی وعده داده تا اقتصاد هند را دوباره به مسیر رشد سریع باز گرداند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size