بزرگترین انتخابات جهان در هند به پایان می رسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روز دوشنبه، 12-5-2014 با برگزاری آخرین مرحله از انتخابات 5 هفته ای "لوک‌ سبها"، مجلس سفلای هند، این بزرگترین انتخابات جهان به پایان می ‌رسد.

راه‌یافتگان اصلی به "لوک ‌سبها" در پی این انتخابات دولت یا دولت ائتلافی آینده این کشور را تشکیل داده و نخست‌ وزیر را نیز بر می‌گزینند.

در آخرین روز انتخابات، دو چهره از اصلی‌ ترین رقبای این انتخابات، نارندرا مودی، رهبر حزب اصلی اپوزیسیون مردم،( بهاراتا جاناتا پارتی) و آروند کج‌روال، رهبر حزب "آدم عامی" که سیاست‌هایش بر مبارزه با فساد تاکید اساسی دارد، در بنارس (ایالت اوتار پرادش) رو در رو قرار می‌گیرند.

در انتخابات روز دوشنبه برای کسب 41 کرسی باقی‌مانده در ایالت‌های اوترا پرادش، بیهار و بنگال غربی، شهروندان پای صندوق‌های رای می‌روند.

رسانه‌های هندی انتخابات در شهر بنارس را "مادر انتخابات" این دوره لقب داده‌اند. بنارس شهری تاریخی که دو چهره مطرح و از اصلی‌ ترین بازیگران صحنه سیاسی آن کشور یعنی آقایان کج‌روال و مودی -هر دو از مخالفان حزب حاکم کنگره- در آن به رقابت خواهند پرداخت.

در این شهر آجای رای، از حزب کنگره رقیب دیگر این دو نفر محسوب می‌شود.

این انتخابات 5 هفته ای که از روز دوشنبه 7 آوریل در سرزمین یک میلیارد و دویست میلیون نفری هند، آغاز شد در 9 مرحله برگزار شده است.

کمیسیون انتخاباتی هند پنجم مارس گفته بود 814 میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند تا 543 نماینده "لوک‌سبها" را انتخاب کنند.
در روزهای آغازین رای‌گیری، دهلی نو، پایتخت هند، میزبان صندوق‌ها بود.

در 16 ماه جاری مه، چهار روز دیگر، نتایج این انتخابات اعلام گردد.

بر اساس برآورد کارشناسان امور هندوستان، احتمال می‌ رود که حزب اپوزیسیون "مردم" ( بهارات جاناتا پارتی) به رهبری نارندرا مودی، بسیاری از کرسی‌ها را از آن خود کند، اما رسانه‌ها می‌ گویند این احتمال که یک حزب بتواند دولت را راسا تشکیل دهد، کم است.
برای تشکیل دولت آینده، حمایت 272 نماینده مجلس مورد نیاز است.

در این انتخابات موضوعات اقتصاد، مدیریت کشور و مبارزه با فساد اداری مهمترین مسائل مبارزات انتخاباتی بودند.

"حزب کنگره" که دو دوره پشت سر هم حکومت را در دست داشته است، با انتقادات گسترده از سوی مخالفان خود روبرو گردیده است.

لازم به توضیح است که هند بیشترین شمار رای دهندگان را در جهان داراست به همین دلیل عنوان بزرگترین دموکراسی جهان را از آن خود کرده است. هندی ها از اینکه ارتش این کشور حتی یک روز قدرت را به دست نگرفته اند، بر خود می بالند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید