همه پرسی برای استقلال استان های شرقی اوکراین آغاز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برغم مخالفت دولت اوکراین و کشورهای غربی ، جدایی طلبان روس تبار در شرق اوکراین روز یکشنبه 11 مه 2014 همه پرسی برای استقلال این منطقه از اوکراین را آغاز کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه جدایی طلبان از جمعیت هفت میلیونی شرق اوکراین خواسته اند به این سوال پاسخ دهند "آیا موافق استقلال جمهوری مردمی دونتسک/ جمهوری مردمی لوهانسک هستید؟"

مراکز رای گیری از ساعات اولیه صبح امروز برای این همه پرسی آماده شده است. بر اساس این گزارش ، بیشتر این مراکز زیر نظر جدایی طلبان روس تبار اداره می شود.

این همه پرسی در حالی برگزار می شود که مسکو از رهبران جدایی طلبان خواسته بود برگزاری همه پرسی را به تعویق بیاندازند. اوکراین و آمریکا نیز این همه پرسی را محکوم کرده اند.

برخی منابع آگاه گفته اند که مردم شرق اوکراین به جدایی این منطقه از این کشور رای خواهند داد.

ویکتوریا پیترونا یکی از رای دهندگان در شرق اوکراین به خبرگزاری فرانسه گفته است :« پیش از باز شدن مرکز رای گیری اینجا حاضر شدم ، این روز مهمی برای ما است.»

در همین حال آمریکا در واکنش به اقدام جدایی طلبان شرق اوکراین گفته است که نتایج این همه پرسی را به رسمیت نمی شناسد.

جنیفر پساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که این همه پرسی با در نظر گرفتن قانون اساسی واکراین ، غیر قانونی است و به اختلاف و نا آرامی در شرق اوکراین خواهد انجامید.

پیشتر آلمان و فرانسه مخالفت خود را با این همه پرسی اعلام کرده بودند . این دو کشور گفته اند اگر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اوکراین مختل شود، آنها روسیه را تحریم خواهند کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم