هیگ: روسیه بدنبال ایجاد اخلال در انتخابات اوکراین است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، هنگام ورود به شورای اروپا در روز سه شنبه 6 مه روسیه را متهم کرد که بدنبال ایجاد اخلال در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین است. اجلاس کنونی شورای اروپا اختصاص به بحران اوکراین دارد.

هیگ هنگام ورود به کنفرانس شورای اروپا به خبرنگاران گفت: "بنظر می رسد روسیه می خواهد تا در روند این انتخابات اخلال کند، و این درست نیست."

او افزود: "من فکر می کنم که امروز پیام بسیار محکمی در اینجا از سوی اکثریت کشورها در باره ضرورت برگزاری انتخابات اوکراین صادر خواهد شد."

"اوکراینی ها حق دارند تا حکومت خود، ریاست جمهوری خود و انتخابات آزاد خود را داشته باشند."

انتخابات ریاست جمهوری اوکراین قرار است 25 ماه مه برگزار شود، و موسکو این رای گیری را "بیهوده" خواند، در حالیکه جدایی طلبان اوکراین خود را برای رفراندوم استقلال در روز یکشنبه آینده آماده می کنند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه هنگام ورود به وین هیچ اظهار نظری نکرد، در حالیکه همتای اوکراینی او، آندری دشچیتسیا گفت که فقط خواهان "بیانیه محکم" پشتیبانی شورای اورپاست.

هنوز معلوم نیست که این دو وزیر امور خارجه، با وجود صرف نهار در مهمانی روز دوشنبه با حضور تمامی وزرای خارجه اروپا، آیا با یکدیگر در وین ملاقات دوجانبه خواهند داشت.

آخرین باری که لاوروف و دشچیتسیا، با وجود عدم شناسایی حکومت کیف از سوی مسکو، با یکدیگر ملاقات کردند، در حاشیه کنفرانس ژنو در 17 آوریل برای دستیابی به یک توافق برای حل بحران اوکراین بود.

با وجود حصول این توافق، فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر امور خارجه آلمان، روز یکشنبه گفت که در حال مذاکره با روسیه، ایالات متحده، و اتحادیه اروپاست تا دومین کنفرانس صلح را در سویس برگزار کند.

هیگ روز سه شنبه گفت: "درهای دیپلماسی باز است، و اگر بشود جان تازه ای در توافق نامه حاصله در ژنو دمیده شود، ما باید این کار را انجام دهیم."

اما او خاطرنشان کرد " این باید بر اساس اقدامات واقعی کشورهای متعهد باشد. آخرین بار، روسیه به ژنو آمد، ولی هیچ اقدامی برای اجرای توافقنامه ای که صادر شده بود انجام نداد."

قرار است که 30 وزیر امور خارجه در کنفرانس یکروزه شورای اروپا شرکت کنند، اما شتاین مایر و لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه در این نشست غایب هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید