درگیری میان طرفدارن روسیه و اوکراینی ها در شهر اودسا 31 کشته برجای گذاشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا روز شنبه 3-5-2014 از کییف و مسکو خواست تا برای "برقراری نظم" در منطقه "اودسا" در جنوب اوکراین، تلاش کنند. این منطقه روز جمعه شاهد اقدامات خشونت آمیز بی سابقه ای بوده است که بر اثر آن بیش از 31 نفر کشته شدند.

شهر ساحلی اودسا از آغاز بحران اوکراین تا روز جمعه از صحنه برخوردهای مسلحانه طرفدار روسیه که در مناطق شرق این کشور در حال گسترش است، در امان بود، اما این شهر روز گذشته به صورت ناگهانی شاهد اعتراضات خیابانی علیه دولت اوکراین بود.

از سوی دیگر مقامات اوکراین اعلام کردند که عملیات نظامی علیه جدایی‌طلبان شرق این کشور امروز شنبه آغاز خواهد شد.

اولکساندر تورچینوف، رئیس جمهور موقت اوکراین روز گذشته گفت، عملیات نظامی کشته‌های بسیاری را به جا گذاشته است.

در همین حال پلیس، اوکراین روز شنبه اعلام کرد بیش از 130 نفر در بندر جنوبی اودسا بازداشت شدند.

آتش سوزی و درگیری های خیابانی میان وفاداران به روسیه و طرفداران دولت اوکراین ده ها کشته و زخمی برجای گذاشت. پیترو اتسیویک، رئیس پلیس محلی این شهر در بیانیه ای اظهار داشت بازداشت شدگان ممکن است با اتهام ارتکاب قتل، سوختن ساختمان های دولتی و مراکز اتحادیه های کارگران در دادگاه مواجه شوند.

در همین حال باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان که به واشنگتن سفر کرده، گفت این حق دولت اوکراین است که "نظم و قانون" را برقرار کند.

از سوی دیگر مسکو نیز درخواست کرد که شورای امنیت سازمان ملل جلسه‌ ای اضطراری در این زمینه برگزار کند.

ویتالی چورکین، نماینده روسیه، در این جلسه گفت که عناصر دست راستی در "رژیم اوکراین" حضور دارند و حمله امروز نیروهای دولت مرکزی تلاش‌های چند روز گذشته برای حل بحران را بی‌ نتیجه کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید