.
.
.

اوباما: هدف از تحریمها "تحریکات" روسیه در اوکراین است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، روز یکشنبه 27 آوریل 2014 گفت که تحریمهای بین المللی علیه روسیه این پیام را به همراه دارد که باید از "تحریک" در شرق اوکراین دست بردارد.

اوباما در یک کنفرانس خبری در مالزی گفت: "ارسال این پیام به روسیه که باید فعالیتهای بی ثبات سازی اوکراین را متوقف کند مهم است."

این سخنان اوباما یک روز بعد از آن عنوان می شود که کشورهای عضو جی7 از تحریمهای جدید علیه روسیه در طی روزهای آینده خبر دادند. این کشورها روسیه را متهم می کنند که به موارد توافق شده در ژنو برای رفع تنشها در اوکراین احترام نمی گذارد.

اوباما گفت: "تا زمانی که روسیه در راه تحریک گام بردارد، و سعی در حل مسالمت آمیز و آرام این مشکل نکند، پیامدهای آن سنگین و سنگین تر خواهد شد."

آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر اوکراین، ادعا کرد روسیه جمعه شب 7 بار حریم فضایی این کشور را با هدف "تحریک" اوکراین به شروع جنگ نقض کرده است.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا هم به سرگئی لاوروف، همتای روسی خود گفت که واشنگتن نگران حرکت "تحریک آمیز" نیروها در طول مرزهای روسیه با اوکراین، و حمایت از جدایی طلبان است. او گفت که جدایی طلبان "ثبات، امنیت و وحدت اوکراین را بخطر می اندازند."

اما مسکو تجاوز هواپیماهای جنگنده خود به اوکراین را تکذیب می کند، و لاوروف خواستار "اقدام فوری" برای آرام کردن بحران شد، که به گفته او روابط شرق-غرب را به پایین ترین سطح از زمان جنگ سرد برده است.

یک دیپلمات غربی هشدار داد: "ما مداخله نظامی روسیه در اوکراین طی روزهای آینده را منتفی نمی دانیم." این دیپلمات خاطرنشان کرد که روسیه ویتالی چورکین، سفیر خود در سازمان ملل، را برای مشاوره "سریعا به مسکو احضار کرده است."

در همین حال تلاشهای بین المللی برای آزادسازی 13 عضو "سازمان امنیت و همکاری اروپا" که توسط شبه نظامیان طرفدار روسیه در شهر اسلاویانسک به گروگان گرفته شده اند در جریان است.