.
.
.

اروپا پرونده جنگجویان خارجی در سوریه را بررسی می کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نه کشور اروپایی روز جمعه 25-4-2014 اعلام کردند، کنفرانسی در بروکسل به منظور بررسی پرونده جنگجویان خارجی در سوریه تشکیل خواهند داد.

این کنفرانس قرار است در روز هشتم ماه مه آینده با حضور نمایندگانی از ایالات متحده، مراکش، اردن، تونس، و ترکیه برگزار شود.

گفته می شود جنگجویانی که از اروپا و برخی کشورهای خارجی به سوریه میروند ابتدا از این نه کشور عبور می کنند.

جوئل میلکی، وزیر کشور بلژیک در این باره گفت:" یکی از مهم ترین مسائلی که در کنفرانس آینده بروکسل مورد بررسی قرار خواهد گرفت، مسئله رویارویی کشورهای اروپایی با "پلت فرمی" است که (این جنگجویان با بازگشت) برای القاعده در دروازه های این قاره بوجود آورده اند".

وزیر کشور بلژیک افزود:"ادامه درگیری ها در سوریه باعث ایجاد چنین مشکل جدیدی برای قاره اروپا شده است".

اعلام برگزاری این کنفرانس از سوی کشورهای اروپایی پس از آن صورت می گیرد که هفته گذشته فرانسه قوانین بسیار سختی را برای منع جوانان مسلمان این کشور از پیوستن به جنگ داخلی سوریه به اجرا گذاشت.

طبق آمار وزارت کشور بلژیک، در سال 2012 حدود 300 نفر از شهروندان این کشور برای جنگ به سوریه رفته اند که از میان این تعداد تاکنون 50 تن به کشور بازگشته، 20 نفر از آنها کشته شده و بقیه همچنان در سوریه به سر می برند.

بکارگیری گاز سمی کلورین در سوریه

از سوی دیگر، سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی از تشکیل کمیته حقیقت یاب در مورد بکارگیری گاز کلورین سمی در سوریه خبر داده است.

منابع این سازمان با اعلام این خبر افزودند، به نظر می رسد، رژیم اسد مانع ورود کمیسیون حقیقت یاب به سوریه شود، چون چنین ماموریتی در محدوده صلاحیت های این کمیته نیست.

برخی منابع غربی می گویند، پس از بررسی های انجام شده در باره بکارگیری مجدد سلاح شیمایی توسط رژیم اسد، به این نتیجه رسیده اند که گاز سمی کلورین در چهار یا پنج مورد علیه مناطق تحت کنترل مخالفان در این کشور بکار رفته است.