.
.
.

توافق آمریکا و اروپا بر سر افزایش تحریم‌ها علیه روسیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آمریکا و چهار کشور اروپایی بر سر افزایش فشار‌ها بر روسیه به خاطر سیاست‌هایش در اوکراین، به توافق رسیدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کاخ سفید آمریکا جمعه ۲۵ آوریل در بیانیه‌ای اعلام کرد که باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده، امروز با فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، متیو رنزی نخست وزیر ایتالیا و دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا تلفی گفت‌و‌گو کرد.

بنا بر این بیانیه، همه طرف‌ها بر سر اینکه روسیه به تعهدات خود بر پایه توافقنامه صلح اوکراین، پایبند نبوده، هم نظر هستند.

هفته گذشته توافقی میان آمریکا، روسیه و اتحادیه اروپا به توافقی دست یافتندکه بر پایه آن گروه‌های شبه نظامی در اوکراین خلع سلاح شده و حقوق روس زبان‌ها در اوکراین، رعایت شود.

در بیانیه کاخ سفید آمده است: «رهبران آمریکا و کشورهای اروپایی به توافق رسیدند که از راه همکاری نزدیک میان خود، گروه هفت و اتحادیه اروپا، گام‌هایی بیشتر برای مجبور کردن روسیه به پرداخت بهای سیاست‌های خود، بردارند.»

آن‌ها تاکید کردند که روسیه همچنان می‌تواند راه حلی مسالمت آمیز را برای حل و فصل بحران اوکراین برگزیند.

بحران اوکراین پس از آن آغاز شد که حدود سه ماه پیش، دولت نزدیک به مسکو در این کشور سرنگون شد. در پی آن روسیه اقدام به حمایت از برگزاری همه پرسی در شبه جزیره کریمه و انضمان آن به خاک خود کرد. این اقدام باعث شد غرب تحریم‌هایی علیه روسیه اعمال کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم