.
.
.

استفاده گوگل از پهپاد برای رساندن اینترنت رایگان به فقرای جهان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شرکت آمریکایی گوگل اعلام کرد که هواپیماهایی بدون سرنشین که با انرژی خورشیدی کار می‌کنند خریداری کرده تا از آن‌ها برای رساندن اینترنت به مناطق دور افتاده در جهان و متصل کردن فقرا به این شبکه جهانی استفاده کند.

این اعلام پس از آن صورت گرفته است که فیس بوک اعلام کرد از ماهواره‌های فضایی و هواپیماهای «درونز» برای رساندن اینترنت به برخی مناطق کره زمین و تشویق ساکنان آن‌ها برای اشتراک در خدمات اینترنت استفاده می‌کند.

گوگل اعلام کرده است که از بیست تن از کارمندان خود برای کار کردن بر روی پروژه رساندن اینترنت به مناطق دور افتاده در جهان استفاده می‌کند. بنا بر اعلام گوگل، این شرکت هواپیماهای بدون سرنشین را از شرکت «نایتان» خریده است.

این هواپیما‌ها با انرژی خورشیدی کار می‌کنند و می‌توانند مدت زمان طولانی بدون نیاز به بازگشت به پایگاه‌های خود پرواز کنند. این هواپیما‌ها مسئولیت انتقال سیگنال‌های اینترنت را به مناطق دور افتاده جهان که دسترسی به کابل ندارند، بر عهده دارند. به این ترتیب کاربران مناطق دور افتاده جهان می‌توانند از اینترنت و خدماتی که گوگل به آن‌ها ارائه می‌دهد، استفاده کنند.

در بیانیه شرکت گوگل آمده لست: «ماهواره‌ها و هواپیماهای بدون سرنشین به میلیون‌ها نفر برای دسترسی به اینترنت کمک می‌کند. آن‌ها همچنین می‌توانند بسیاری از مشکلات خود را از این راه حل کنند از جمله درخواست کمک هنگام بلایای طبیعی و مقابله با مشکلات زیست محیطی از جمله از نابودی جنگل‌ها و آتش سوزی‌ها.»

گوگل مبلغ پرداختی برای خرید هواپیماهای بدون سرنشین را اعلام نکرده است. همچنین در بیانیه خود از هزینه ای که برای کل پروژه در نظر گرفته، سخنی با میان نیاورده است. تنها به این نکته بسنده کرده که بیست تن از کارمندانش وظیفه انتقال سیگنال‌ها از مکانی به مکان دیگر را با استفاده از این تکنولوژی که برای نخستین بار در جهان به کار می‌رود، بر عهده خواهند داشت.