فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • عمق زیاد دریا مانع عملیات جستجوی هواپیمای مالزیایی شد

  منبع: دبی، العربیه.نت فارسی

  مقامات تجسسی استرالیا روز سه شنبه 15 آوریل 2014 اعلام کردند عملیات پهپاد زیرآبی نیروی دریایی آمریکا به دلیل بیشتر بودن عمق آب اقیانوس هند از میزان 4.5 کیلومتر عمق مجاز این پهپاد متوقف شده است.

  عملیات پهپاد بلوفین 21 در روز دوشنبه مرحله جدیدی از عملیات جستجو برای یافتن هواپیمای خطوط هوایی مالزی است که 8 مارس گذشته از صفحه رادار ناپدید شد و گفته می شود که هزاران کیلومتر خارج از مسیر پروازش در اقیانوس هند سقوط کرده و تمامی 239 نفر سرنشینان آن کشته شده اند.

  به گزارش رویترز، جستجوگران اکنون مطمئن شده اند که حدود تقریبی محل سقوط بوئینگ 777 مالزی در 1500 کیلومتری شمال غربی شهر پرت در کشور استرالیاست. این محل بعد از ضبط 4 سیگنال جعبه سیاه این هواپیما شناسایی شده است.

  اما در حالی که یک هفته است صدای "پینگ" از این جعبه شنیده نشده، و با گذشت بیش از دوهفته از عمر 30 روزه این جعبه، روز دوشنبه تیم تجسس تصمیم گرفت تا از پهپاد زیر آبی برای یافتن بقایای این هواپیما استفاده کند.

  آژانس هماهنگ کننده استرالیایی هماهنگ کننده عملیات تجسسی گفت: "بعد از تکمیل شش ساعت عملیات جستجو، بلوفین 21 از میزان مجاز عمق 4.5 کیلومتری خود فراتر رفت و دستگاه ایمنی این پهپاد را به سطح آب باز گرداندند."

  "دادهای جمع آوری شده در عملیات شش ساعته توسط این "خودروی زیرآبی مستقل" اکنون مورد پردازش قرار می گیرد."

  مقامات مالزیایی هنوز هم امکان نقص فنی در سقوط این هواپیما را رد نمی کنند، اما شواهد و قرائن حکایت از آن دارند که این هواپیما بصورت عمدی از مسیر پروازش بین کوآلالامپور و پکن منحرف شده است.

  جعبه سیاه هواپیما گفتگوها در داخل کابین خلبان و میان خدمه را ضبط می کند، و می تواند در باره آنچه که در این هواپیمای گمشده اتفاق افتاده اطلاعاتی را ارائه دهد.

  روبات بلوفین 21 دادهای پیچیده سونارهای تصویربرداری صوتی از زیر آب را در اختیار جستجوگران قرار می دهد، و این امید وجود دارد که موفقیت این روبات در پیدا کردن جت جنگنده اف-15 که سال گذشته در ساحل دریای ژاپن سقوط کرد، بار دیگر تکرار شود.

  مقامات اکنون مساحتی معادل یک شهر متوسط – حدود 600 کیلومتر مربع- را برای تجسس تعیین کرده اند، و گفته می شود که تصویر برداری صوتی از این مساحت به وسیله بلوفین 21 ماهها طول خواهد کشید. این پرهزینه ترین عملیات تجسسی در تاریخ عملیات بازیابی هوانوردی است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران