.
.
.

رییس جمهور اوکراین: روسیه "جنگ" با اوکراین را شروع کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اولکساندر تورچینف، رییس جمهور موقت اوکراین، روز یکشنبه 13 آوریل 2014 ادعا کرد روسیه با حمایت از جدایی طلبان مسلح که ساختمانهای دولتی در شرق این کشور را اشغال کرده اند، جنگ با اوکراین را شروع کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، تورچینف گفت: "در جنگ روسیه بر علیه اوکراین خونها ریخته شده است." او در یک برنامه تلویزیونی افزود که دستور داده تا "یک عملیات گسترده ضد تروریستی" بر علیه شبه نظامیان طرفدار مسکو به اجرا گذاشته شود.

تورچینف به شبه نظامیان گفت در صورتیکه تا روز دوشنبه سلاحهای خود را تحویل دهند، از محاکمه آنها صرفنظر می کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در ساعات اولیه روز یکشنبه در شهر شرقی سلاویانسک و در حمله نیروهای ویژه اوکراین به یک پاسگاه پلیس دو طرف متحمل تلافی شدند.

آرسن آواکف، وزیر اوکراینی روز یکشنبه در صفحه فیسبوک خود نوشت: "از هر دو طرف تعدادی کشته و زخمی شده اند."

آواکف نوشت: "از سوی ما یک افسر امنیتی و از سوی دیگر تعداد نامشخصی کشته شده اند... جدایی طلبان با استفاده از سپرهای انسانی به دفاع از خود برخواسته اند."

به گزارش رویترز، نیروهای طرفدار روسیه از نوارهای نارنجی و سیاه که نشانه پیروزی شوروی سابق در جنگ جهانی دوم است استفاده می کنند و پرچم روسیه را برافراشته اند.

در همین حال شهردار سلاویانسک، در یک برنامه تلویزیونی ضمن حمایت از شبه نظامیان گفت که آنها خواستار خودمختاری بیشتر از کییف هستند.

درگیریهای روز یکشنبه سلاویانسک در پی "عملیات ضد تروریستی" اعلام شده از سوی آواکف برای پایان دادن به اشغال ساختمانهای دولتی در این شهر روی داده است.