.
.
.

جیمی کارتر: با ضربه نظامی به ایران مخالفم، حتی اگر سلاح اتمی بسازد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جیمی کارتر رئیس جمهوری سابق آمریکا می گوید که موافق حمله نظامی به ایران نیست حتى اگر این کشور موفق به ساخت جنگ افزار هسته ای شود.

کارتر که با شبکه تلویزیونی"ام اس ان بی سی" مصاحبه می کرد گفت: گمان نمی کنم که توان نظامی اسرائیل از ١٢٠٠ مایل تجاوز کند و بتواند به ایران ضربه نظامی بزند و بازگردد.

او ابراز عقیده کرد که تنها کشور دارای چنین توانی، ایالات متحده است، اما مناسب نمی بیند که امریکا ایران را به این دلیل دستیابی به سلاح اتمی هدف حمله نظامی قرار دهد.

کارتر در پاسخ به سوالی درباره موضعش در صورت دستیابی ایران به جنگ افزار اتمی گفت: این امر چیزی را تغییر نمی دهد زیرا اسرائیل دستکم ٣٠٠ کلاهک اتمی بیش از ایران خواهد داشت، هیچ کس نمی داند اسلحه اتمی اسرائیل چقدر است.

کارتر گفت: هر ایرانی می داند در صورت انجام آزمایش اتمی توسط کشورش چنین اقدامی منجر به محو ایران از وجود خواهد شد، بنابراین آنها هیچگاه دست به اقدامی که به ضررشان باشد نخواهند زد زیرا می دانند که به ضرر کشورشان خواهد بود.

جیمی کارتر ٨٩ ساله، سی و نهمین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا است که از سال ١٩٧٧ تا ١٩٨١ در راس قدرت بود. او در سال ٢٠٠٢ به خاطر نقشش در حل و فصل تنش های منطقه ای، برنده جایزه صلح نوبل شد.