فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • جان کری: ماموران روسی در اوکراین "هرج و مرج" می کنند

  منبع: دبی، العربیه.نت فارسی

  جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه 8 آوریل، روسیه را متهم کرد بوسیله مامورانش در اوکراین دست به "هرج و مرج" می زند، و گفت مسکو مشغول زمینه چینی برای حمله نظامی مانند آنچیزی است که در کریمه انجام داده است.

  کری به نمایندگان مجلس نمایندگان آمریکا گفت: "هرآنچه را که ما در ظرف 48 ساعت گذشته شاهد هستمی، حکایت از این دارد که ماموران و تحریک کنندگان روسی در شرق اوکراین فعالند و برای ایجاد ناآرامی به آن مناطق اعزام شده اند."

  او این اقدامات را "غیرقانونی، نامشروع و مطلقا غیرقابل قبول" خواند و گفت روسیه با دامن زدن به جدایی طلبی به دنبال ایجاد ناآرامی در اوکراین است.

  کری گفت: "نیروهای ویژه روسیه در پشت سر تمامی حوادث 24 ساعت گذشته هستند، و این می تواند زمینه ساز مداخله نظامی به سبک کریمه باشد."

  روز دوشنبه کاخ سفید به ولادیمیر پوتین برای هر حرکت "آشکار یا پنهان" در داخل اوکراین شرقی اخطار داد و گفت که نگران اقدامات "تنش زا" در روزهای اخیر است.

  به گزارش رویترز، جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید آمریکا گفت: "ما از رییس جمهور پوتین می خواهیم تا به هرگونه اقدام برای بی ثبات کردن اوکراین پایان دهد و از مداخله نظامی در این کشور پرهیز نماید."

  او اخطار کرد که ورود نیروهای روسیه به اوکراین شرقی به منزله "تشدید جدی تنشهاست و پیامدهای جدید غرب را به همراه خواهد داشت."

  در همین حال رییس جمهور موقت اوکراین روز سه شنبه گفت که جدایی طلبان روسی که در شرق این کشور ساختمانهای دولتی را اشغال کرده اند "تروریست" هستند و با تمام قوا با آنها برخورد خواهد شد.

  تظاهرکنندگان طرفدار روسیه روز یکشنبه ساختمانهای دولتی در شهرهای شرقی خارکف، لوهانسک و دونتسک را اشغال کرده و خواستار پیوستن این مناطق به روسیه همانند کریمه شدند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران