فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • جان کری: ایران برای ساخت جنگ افزار اتمی تنها دو ماه وقت نیاز دارد

  منبع: دبی – العربیه.نت فارسی

  جان کری وزیر امور خارجه آمریکا می‌گوید ایران در صورت از سر گیری غنی سازی اورانیوم می‌تواند ظرف دو ماه مواد لازم برای ساخت جنگ افزار اتمی را به دست آورد. او تاکید کرد که در این صورت، تهران با «پاسخ مستقیم» واشینگتن مواجه خواهد شد.

  کری که سه شنبه ۸ آوریل در مجلس سنای آمریکا سخن می‌گفت، اظهار داشت: «همه می‌دانند که ما بر روی دو ماهی کار می‌کنیم که آن را مدت زمان لازم برای ایران به منظور دستیابی به جنگ افزار اتمی می‌دانیم.»

  او ادامه داد: «این توانایی به این معنی است که اگر ایرانی‌ها تصمیم بگیرند از توافق صورت گرفته تخلف کنند و اورانیوم غنی سازی کنند، می‌توانند ظرف این مدت مواد لازم برای ساخت جنگ افزار اتمی را به دست آورند.»

  او خاطرنشان کرد: «این بدان معنی نیست که ایران کلاهک اتمی به دست خواهد آورد» بلکه در این صورت «مواد لازم برای ساخت بمب را به دست می‌آورند و نه توانایی برای استفاده از آن.»

  قدرت‌های جهانی و ایران روز سه شنبه دور تازه‌ای از مذاکرات اتمی را برای دستیابی به توافقی هسته‌ای دائمی در وین آغاز کردند. دو طرف امید دارند که تابستان به این توافق دست یابند و به بحران هسته‌ای ایران پایان دهند.

  این سومین باری است که دو طرف از نوامبر گذشته پای میز مذاکرات می‌نشینند.

  ایران و گروه ۱+۵ ماه نوامبر گذشته به توافق اتمی موقت شش ماهه‌ای دست یافتند که بر پایه آن تهران متعهد به تعلیق بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای خود شد. در مقابل بخشی از تحریم‌های بین المللی اعمال شده علیه ایران کاهش یافت.

  محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران سه شنبه در بدو رسیدن به وین پایتخت اتریش اظهار داشت که در تلاش است تا در این دور از مذاکرات، مرحله تدوین گزارش آغاز شود.

  جان کری، مذاکرات وین را «جدی، عمیق و مفصل» توصیف کرد. او در عین حال هشدار داد: «اگر ایرانی‌ها توافق را نقض کنند و غنی سازی را از سر گرفتند، با عواقب وخیمی روبرو خواهند شد و فورا با واکنش ما مواجه خواهند شد.»

  تبلیغات