فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • زمین‌ لرزه‌ای به بزرگی هشت ریشتر شیلی و پرو را لرزاند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  زلزله به قدرت 8.2 در مقیاس ریشتر شمال غرب کشور شیلی و بخش های جنوب غربی کشور پرو را لرزاند. مرکز زلزله 82 کیلومتری شهر ایکیکی شیلی گزارش شده است.

  وقوع این زمین‌لرزه باعث صدور هشدار درباره وقوع سونامی در شیلی، پرو، اکوادور و دیگر کشورهای حاشیه اقیانوس آرام در آمریکای لاتین شده است.

  "رودریگو بینیالو" وزیر کشور شیلی به خبرنگاران گفت: "با تاسف باید بگویم که در اثر این زلزله تاکنون 5 تن، چهار مرد و یک زن، در شهر های "ایکیکی و آلتو اوسبیسیو" جان باختند.


  هنوز از خسارت‌ها یا تلفات احتمالی این زمین‌لرزه گزارشی دقیق منتشر نشده است، اما بنا بر گزارش‌های اولیه دست کم پنج نفر کشته و سه نفر نیز زخمی شده‌اند.

  "میشل باشله" رئیس‌جمهوری شیلی، با اعلام این موضوع که خود به منطقه سفر خواهد کرد، گفته است که مقام‌های نظامی را به شمال شیلی فرستاده تا "جلوی غارت و بی‌نظمی" احتمالی گرفته شود.

  این زمین‌لرزه در ساعت هشت و 46 دقیقه شب سه‌شنبه 1-4-2014 به وقت محلی در عمق 10 کیلومتری و در فاصله 83 کیلومتری از ایکویکو، در مناطق ساحلی شمال این کشور رخ داده است.

  مقام‌های شیلی بزرگی این زمین‌لرزه را هفت و 9 دهم درجه در مقیاس ریشتر تخمین زده‌اند. مرکز زمین‌شناس آمریکا قدرت این زمین لرزه را تا هشت و دو دهم ریشتر اعلام کرده است.

  بنا بر اعلام مرکز زمین‌شناسی آمریکا به دلیل این‌که این زمین‌لرزه در 10 کیلومتری سطح زمین روی داده است٬ احتمال وقوع سونامی قوی در سواحل غربی کشورهای آمریکای لاتین وجود دارد.

  به گزارش العربیه، پس از وقوع زلزله امواج دریا تا ارتفاع 2.11 متر به حرکت در آمده و دولت شیلی تخلیه مناطق ساحلی از شهروندان برای دوری از سونامی را آغاز کرده است. در همین راستا کشور پرو نیز اقدام به تخلیه مناطق ساحلی خود کرده است.

  شیلی و پرو در خط گسل زلزله ای غرب آمریکای لاتین قرار دارند.

  تبلیغات