فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آمریکا: از استقلال کشورهای آسیای میانه در مقابل روسیه دفاع می کنیم

  منبع: دبی، العربیه.نت فارسی

  یک مقام ارشد آمریکا در پیامی به روسیه و پس از الحاق کریمه به این کشور گفت آمریکا از استقلال کشورهای آسیای میانه اساسا دفاع می کند.

  تصرف کریمه توسط روسیه موجی از نگرانی را در سراسر کشورهای تازه تاسیس آسیای میانه موجب شده است. رهبران این کشورها نگران برخورد مشابه صاحب اختیار پیشین نسبت به کشورهایشان هستند.

  به گزارش رویترز ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، اکنون توجه خود را معطوف به این جمهوریها کرده و در نظر دارد تا "اتحادیه اقتصادی یوروآسیا" را تشکیل دهد.

  نیشا دسایی بیسوال، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور آسیای میانه در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت: "اینکه آیا نگران کشورهای این منطقه هستیم، بار دیگر تاکید می کنم که ما دوست این کشورها هستیم، و در حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی در کنارشان ایستاده ایم."

  بیسوال روز چهارشنبه 2 آوریل، در آستانه، پایتخت قزاقستان گفت: "روسیه هرچه بیشتر به این واقعیت پی می برد که تمامی جهان اکنون در این باره اتفاق نظر دارد."

  قزاقستان، بزرگترین اقتصاد را در میان کشورهای آسیای میانه داراست، و بعد از روسیه بزرگترین تولید کننده نفت در میان جمهوریهای تازه استقلال یافته شوروی سابق است. نورسلطان نظربایف، رئیس جمهور قزاقستان ماه گذشته گفت که اقدام روسیه در اوکراین را "درک" می کند.

  بیسوال در مورد اتحادیه اقتصادی یوروآسیا گفت: "چند و چون این اتحادیه اقتصادی برای ما کاملا مبهم است. دوستان قزاق ما آشکارا گفته اند که این اتحادیه جنبه انحصاری نخواهد داشت، و آنها همکاری با سازمان تجارت جهانی و روابط تجاری با آمریکا را افزایش خواهند داد."

  بیسوال تاکید کرد که آمریکا قصد محدود کردن روسیه یا چین را ندارد و فقط خواستار رعایت هنجارهای بین المللی و احترام به مرزهای ملی است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران