فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • دبیرکل ناتو: به پوتین نمی توان اعتماد کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  آندرس فوگ راسموسن، دبیر کل ناتو در کنفرانس خبری سه شنبه 1 آوریل گفت: "روسیه دیروز اعلام کرد بخش هایی از نیروهای خود در امتداد مرزهای اوکراین را فراخوانده است، اما تا این زمان ما شاهد اقدام عملی روسیه در این باره نبوده ایم."

  وی در حاشیه جلسه وزرای کشورهای عضو ناتو، به خبرنگاران گفت: "متاسفانه گزارشی از عقب نشینی نیروهای روسی از مرز شرقی اوکراین دریافت نکرده ایم".

  وی تاکید کرد: "تاکنون رفتار پوتین بگونه ای بوده که نمی توان به وی اعتماد کرد".

  ده ها هزار نیروی روسی در امتداد مرزهای شرقی اوکراین متمرکز شده اند. روز گذشته مسکو خبر از فراخواندن بخشی از این نیروها را داد، اما ناتو اقدامی عملی از روسیه در این باره ندیده است.

  جلسه وزاری خارجه ناتو برای بررسی بحران اوکراین در بروکسل

  دبیر کل ناتو و 28 وزیر امورخارجه این سازمان در بروکسل پایتخت بلژیک جمع شده اند تا بحران اوکراین را مورد بحث قرار داده و به روسیه در این باره پاسخ دهند.

  پیش از آغاز جلسه دبیر کل ناتو گفت، وزرای خارجه ناتو در برهه حساسی از تاریخ اروپا تشکیل جلسه می دهند.

  وی تاکید کرد: "هیچ کس خواهان رویارویی نظامی نیست، اما ما برای دفاع مشترک خود از هیچ اقدام ضروری فروگذار نخواهیم کرد".

  اهمیت عدم افزایش تنش موجود

  کشورهای عضو ناتو هم مرز با روسیه احساس خطر و تهدید می کنند و خواهان آن هستند تا ناتو برای حمایت و همدردی با آنها اقدام عملی انجام دهد.


  وزیر خارجه نروژ، در مورد این سئوال که آیا بهتر نیست ناتو به استقرار نیرو در مرز کشورهای بالتیک و لهستان اقدام کند؟ از دادن پاسخ قاطع خودداری کرد و گفت: "ما در جلسه این مسئله را مورد بحث قرار خواهیم داد و نروژ پیش از بحث و تبادل نظر با همپیمانان خود نمی تواند در این مورد به اظهار نظر مستقل بپردازد"

  در اقدامی دیگر، گازپروم، شرکت گاز روسیه، قیمت گاز صادراتی روسیه به اوکراین را 30 درصد افزایش داد تا بدینوسیله نا رضایتی خود را از حوادث اوکراین نشان دهد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران