.
.
.

اسنودون: آمریکا و بریتانیا مکالمات رهبران عرب را هم شنود می کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اسناد محرمانه ارائه شده از سوی ادوارد اسنودن، افشاگر امریکایی نشان می دهد که آژانس امنیت ملی امریکا NSA، و دفتر ارتباطات GCHQ، بریتانیا وابسته به سازمان اطلاعات این کشور، علیه 122 نفر از مقامهای ارشد سیاسی جهان و از جمله رهبران کشورهای عربی دست به اقدامات گسترده جاسوسی زده بودند.

اسناد منتشر شده نشان می دهد که آژانس امنیت ملی آمریکا با همکاری دفتر ارتباطات اطلاعاتی بریتانیا،اطلاعات جمع آوری شده در باره بیش از 122 تن از مقامات سیاسی کشورهای مختلف جهان را در سیستمی به نام Nymrod جمع آوری می کردند.

سیستم نگهداری اطلاعات Nymrod در آغاز فعالیتش، مکالمات و ایمیل و فاکس 11 تن از رهبران کشورهای دوست آمریکا و بریتانیا را کنترل می کرد. برخی رهبران کشورهای اروپایی مانند مرکل و برخی رهبران کشورهای عربی از جمله کسانی بودند که تمام ارتباطات تلفنی آنها کنترل می شد.

از رهبران جهان عرب که مکالمات آنها کنترل شده بود، محمود عباس رئیس حکومت خود گردان فلسطین، بشار اسد رئیس جمهور سوریه، عبدالله یوسف رئیس جمهور سابق سومالی و از رهبران اروپا آنجیلا مرکل نخست وزیر آلمان را نام برده اند.

اسناد نشان می دهد که عبدالله بداوی، نخست وزیر سابق مالزی، آلن گارسیا رئیس جمهور سابق پرو و الکساندر لوکاشنکو رئيس جمهور سابق بلاروس نیز مکالماتشان کنترل می شد.

علاوه بر این شخصیت ها، یولیا تیموشنکو نخست وزیر سابق اوکراین، آلوارو کولوم رئیس جمهور سابق گواتمالا و آلوارو اوروپی رئیس جمهور سابق کلمبیا و آمادو تومانی توری رئیس جمهور سابق مالی نیز از سوی آمریکا و بریتانیا کنترل می شدند.

اما در این اسناد و مدارک که تاریخ انتشار آنها به سال 2009 بر می گردد، مشخص نشده که آیا برنامه نظارت و کنترل هنوز به همان افراد یاد شده محدود است یا سیاستمداران دیگری را نیز کنترل می کند یا اینکه برنامه جاسوسی و کنترل به طور کلی متوقف شده است.

سیستم جمع آوری اطلاعات (Nymrod ) علاوه بر آمریکا و بریتانیا، در استرالیا، کانادا و نیوزیلند نیز مورد استفاده قرار می گیرد.