.
.
.

نخست وزیر سابق نروژ به سمت دبیرکلی ناتو انتخاب شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روز جمعه نمایندگان کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی، "جنز استولتِن برگ"، نخست وزیر سابق نروژ را به عنوان جانشین آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو انتخاب کردند. راسموسن نیز پیش از احراز پست دبیرکلی ناتو، نخست وزیر دانمارک بود.

دبیرکل جدید ناتو از ماه اکتبر یعنی 6 ماه دیگر کار خود را آغاز خواهد کرد.

در همین حال کاخ سفید با استقبال از انتخاب استولتن برگ، او را فردی با قابلیت رهبری توصیف کرده، که تعهدش به ناتو ثابت شده است.

استولتن برگ، تا ماه اکتبر سال گذشته به مدت 10 سال نخست وزیر نروژ بود. نقطه قوت او مسائل اقتصادی عنوان شده است.

از ابتدای تشکیل ناتو، فرمانده کل نظامی آن، یک آمریکایی، و رهبر سیاسی اش یک اروپایی بوده است.

جنز استولتن برگ، به مدت بیش از 12 سال رهبر حزب کارگر نروژ و 10 سال نخست وزیر این کشور بوده است. وی یکی از جوانترین وزرای نروژ در سال 1993 ، به عنوان وزیر نفت وارد کابینه گروهارلم برونتلاند شد. پس از آن به تدریج مراحل ترقی را به سرعت پیمود. وی که در سال 1960 در بلگراد متولد شد، پسر توروالد استولتن برگ، سفیر نروژ در یوگسلاوی سابق می باشد. پدر وی بعدها وزیر دفاع و سالها در دولت برونتلاند وزیر امور خارجه نروژ بود.

جنز استولتن برگ، در دوران دانش آموزی در دهه 70 مخالف ناتو و علیه "سیاست های امپریالیستی آمریکا " در تظاهرات مختلف شرکت کرده بود.

پدر وی پس از انتخاب پسرش به عنوان دبیرکل سازمان ناتو به رسانه های نروژی گفت: "یک رهبر لازم نیست خشن باشد، بلکه دارای عقل و درایت باشد. من این کیفیت را در جنز می بینم. جنز کیفیت های بالایی در مدیریت دارد و مطمئن هستم که در این پست موفق خواهد بود".

مادر جنز نیز که یکی از سیاستمداران حزب گارگر بود، سال گذشته فوت کرد.

گفتنی است که ناتو یا همان پیمان آتلانتیک شمالی، پیمانی نظامی است که در سال 1949 در رم ، پایتخت ایالیا بین کشورهای آمریکا بریتانیا، فرانسه آلمان و نروژ در مقابل پیمان ورشو تشکیل گردید. شمار اعضای این پیمان در طی سالیان افزایش یافته است .

از میان کشورهای اسلامی ترکیه در این پیمان عضویت دارد.