.
.
.

اوباما سفر اروپایی و سعودی خود را آغاز کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، یکشنبه شب 23 مارس 2014 واشنگتن را به قصد هلند ترک کرد، تا سفر به چهار کشور را آغاز کند. اوباما در این سفر به کشورهای بلژیک، ایتالیا، و پادشاهی سعودی هم خواهد رفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اوباما موضع سخت خود در مقابل روسیه را به اروپا می برد، تا ببیند که کشورهای اروپایی چقدر حاضرند جلوی مسکو را بعد از ضمیمه کردن کریمه و برای ممانعت از ورود بیشتر به خاک اوکراین بگیرند.

در گفتگوهای روز دوشنبه در لاهه و با رهبران هفت کشور صنعتی جهان، اوباما متوجه خواهد شد که آیا متحدان اروپایی او حاضرند در وارد کردن فشار به روسیه با او همراه شوند یا خیر.

اوباما تهدید کرده تحریمهای اقتصادی علیه بخشهایی از اقتصاد روسیه را وضع کند. متحدان اروپایی او رابطه اقتصادی نزدیکتری با روسیه دارند، و هرگونه فشار به روسیه می تواند به اقصادهای های شکننده آنها آسیب برساند.

روسیه یک سوم گاز اروپا را تامین می کند، و 40 درصد این گاز از اوکراین می گذرد.

جفری منکوف، تحلیلگر روسی مرکز مطالعات استراتژیک بین المللی، گفت: "اروپایی ها متعهد به اقدام هستند، اما من فکر نمی کنم بتوان آنها را مجاب کرد تا اقدام خود را به سطح آمریکا برسانند."

ضمیمه کردن سریع کریمه در جنوب اوکراین توسط روسیه، اوباما را با یک تنش فوری در سیاست خارجی اش مواجه کرده است. این تنش می تواند در دوره دوم ریاست جمهوری اوباما توان زیادی از او بگیرد، در حالیکه او بیشتر ترجیح می دهد در این دوره به مسایل داخلی آمریکا بپردازد.

مقامات آمریکایی بطور خصوصی ابراز تردید می کنند که بتوانند ولادیمیر پوتین را وادار به رها کردن کریمه کنند، در جایی که او توانسته از برکنار کردن ویکتور یانوکویچ، رییس جمهور اوکراین، به نفع خود بهره برداری کند.

اوباما، در حالیکه حاضر نیست تصرف کریمه توسط روسیه را بپذیرد، در نظر دارد در اروپا رهبری تلاشها برای منزوی کردن روسیه را در دست بگیرد و مانع ورود پوتین به جنوب و شرق اوکراین شود.

سوزان رایس، مشاور امنیت ملی کاخ سفید به خبرنگاران گفت: "منافع ما ایجاب نمی کند شرایط بحرانی شود وکار به مناقشه بکشد. منافع ما در راه حل دیپلماتیک، تنش زدایی، و حمایت اقتصادی از اوکراین، و تا حدی که لازم باشد تحمیل هزینه هایی به روسیه برای این اقدام است."

اوباما در یک کمپین دقیقا طراحی شده، 31 نفر از نزدیکان پوتین را مشمول تحریم کرد، بدون آنکه برای فعالیتهای اقتصادی آمریکا در روسیه صدمه ای بزند.

اما مقامات می گویند که اوباما حاضر است در صورت ورود پوتین به جنوب و یا شرق اوکراین، جریمه های سنگین و گسترده ای علیه بخشهای کلیدی اقتصاد روسیه و از جمله بخش انرژی آن کشور وارد کند.

روز چهاشنبه اوباما قرار است با آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو در بروکسل دیدار کند. او در سخنرانی خود بر اهمیت اتحاد دو سوی آتلانتیک تاکید خواهد کرد.