.
.
.

موج گرانشی پژواک انفجار بزرگ کشف شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محققان آمریکایی می گویند آنها برای اولین بار به تصاویر امواج گرانشی (جاذبه ای) حاصله از بیگ بنگ (انفجار بزرگ) که نزدیک به 14میلیارد سال پیش اتفاق افتاد، دست یافتند. این کشف ، موفقیتی بزرگ برای درک پیدایش جهان به حساب می آید.

کشف این امواج به اولین تورم کیهانی گواهی می دهد. این کشف توسط یک تلسکوپ بزرگ در قطب جنوب انجام گرفت. این خبر توسط کارشناسان "مرکز هاروارد-اسمیتسونین" برای مطالعات فیزیکی فضا عصر روز 17-3-2014 منتشر شد.

این کشف آنقدر مهم است که کاشفان آن به احتمال زیاد موفق به دریافت جایزه نوبل در فیزیک خواهند شد.

ما دیلمی پیدا کردیم

محققان وابسته به گروهی به نام BICEP2 هستند، که متشکل از چندین دانشگاه آمریکایی است. آنها در این جلسه اولین تصاویر امواج جاذبه از بیگ بنگ را تقدیم کردند. این امواج را اولین "لرزه در بیگ بنگ" تعریف می کنند. این کشف رابطه عمیقی با میکانیک کوانتوم و فرضیه نسبیت انیشتین دارد.

کشف این علامت "تورم جاذبه" یکی از اهداف مهم کیهان شناسی جدید بوده است. "جان کوآک" که سرپرستی این گروه همکاری علمی BICEP2را به عهده دارد می گوید: "این کشف حاصل کار و زحمت انسان های زیادی بوده است. وی وابسته به مرکز"هاروارد-اسمیتسونیان" در فیزیک فضایی در شهر کامبریج ایالت ماساچوست آمریکاست.

وی در نامیدن این کشف به عنوان راهگشای علم فیزیک فضایی لحظه ای دریغ نکرد. "کلم پسایک" محقق دیگر از از دانشگاه مینه سوتا، می گوید: "ما در کاهدان دنبال سوزن می گشتیم ولی دیلم پیدا کردیم".

سئوال های مهم

"آوی لو اب" از تئوریسین های هاروارد در مورد این کشف می گوید: این کشف بینشی به مهمترین سئوال بشریت می دهد. چرا ما وجود داریم؟ کیهان چطور پدید آمد؟ نتیجه این تحقیق نه تنها سند فاز تورم را نشان می دهد بلکه به ما می گوید کی تورم اتفاق افتاد و قدرت پروسه آن چقدر بود.

"بیورن هالوارد سامست" محقق نروژی این کشف را هم یک امتیاز بر تئوری بیگ بنگ می داند و هم تاییدی بر فرضیه نسبیت انیشتین.
وی تاکید می کند: "این کشفی نیست که هر روز اتفاق می افتد".

"تورم" مسئله را حل می کند

برای درک بیگ بنگ و پیدایش و توسعه کیهان، فضاشناسان خود را وابسته به تئوری تورم کرده اند.

این تئوری می گوید، پس از بیگ بنگ یا همان انفجار بزرگ، کیهان به سرعت سرسام آوری شروع به توسعه کرد که به آن "فاز تورم" می گویند.

این فاز تورم بعد از انفجار بزرگ به مدت 10 بتوان منهای 32 ثانیه طول کشید. کارشناسان می گویند در این مدت بسیار بسیار بسیار بسیار کوتاه کیهان توانست وسعت خود را 10 به توان 26 بار افزایش دهد.

این توسعه غیر معمولی چند مشکل دانشمندان را حل را می کند: مشکل صافی یا مسطح بودن، مشکل افقی و قطب های متضاد مغناطیسی و مشکل "دانه" .

انیشتین هم همین را می گوید

امواج جاذبه یا گرانش وقتی بوجود می آیند که ماده شتاب می گیرد و امواجی در زمان و فضا هستند.

بیورن هالوارد سامست، فیریکدان نروژی می گوید: "فرضیه نسبیت عمومی می گوید که این نوع امواج وجود دارند، ولی ما هرگز نتواسته ایم که آنها را ببینیم چون بسیار ضعیف هستند. این آخرین پیش بینی بزرگ از تئوری های انیشتین است که تاکنون تایید نشده بود".

اگر پیش فرض های انیشتین درست باشند، در آنصورت بیگ بنگ باید امواج گرانشی چشمگیری تولید کرده باشد.

در اصل این امواج دور و بر ما وجود دارند، ولی بسیار ضعیف هستند. اگر تئوری استاندارد، برای پیدایش کائنات - بیگ بنگ با دنبال داشتن امواج تورمی – درست باشد، همزمان این امواج تورمی به اندازه ای شدت یافته اند که می توان آنها را کشف کرد.

با این الگو توضیح داده شد

برای کشف امواج گرانشی ما باید به سوی امواج ورای کیهانی برویم. 380.000 سال پس از وقوع بیگ بنگ، حادثه مهمی اتفاق افتاد و آن پایین آمدن دما به اندازه ای بود که اتم های پایدار ساخته شوند.

کیهان تا آنزمان یک - مه پلاسمایی مات - بود، ناگهان شفاف می شود و اجازه عبور آزاد و کامل نور(تابش) را می دهد.

این تابش ها تا امروز به شکل یک مایکرو قالی به هر نقطه ای از فضا که نگاه کنید وجود دارند و دانشمندان در همین تابش ها امواج گرانشی (جاذبه ای) را کشف کردند.

تابش های ما ورای کیهانی در همه فضا یکسان نیستند. اگر دقیق آنها را مورد مطالعه قرار دهیم متوجه می شویم که هم از نظر دما و هم از نظر قطب ها یکسان نیستند.

گروه کارشناسان یک الگوی مخصوص به نام B-Moder کشف کردند. اینها تا جایی که ما می دانیم از دو طریق بوجود می آیند، یا از طریق عدسی گرانشی، از E-Moder های بسیار معمولتر و یا در نتیجه امواج گرانشی.