.
.
.

اوکراین برای مقابله نظامی احتمالی با روسیه سنگرسازی می کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقامات اوکراینی روز سه شنبه 18-3-2014 اعلام کردند، برای مقابله با هجوم نظامی احتمالی مسکو به خاک این کشور، اقدام به سنگر بندی حفر خندق و ساختن موانع و دیوارهای بتنی در امتداد مرز مشترک با روسیه کردند.

مقامات اوکراین می گویند هدف از پروژه حفر خندق، محافظت از مرزهای شرقی این کشور است . اوکراین از ناحیه شرقی دارای مرز مشترک به طول 150 کیلومتر با روسیه است .

درپی شدت گرفتن بحران بین کییف و مسکو و الحاق کریمه به روسیه اوکراینی ها بیم آن دارند که مقامات کرملین به بهانه حمایت از روس تبارها در شرق اوکراین نیز دخالت نظامی کنند.

روز گذشته کییف اعلام کرد بخشی بزرگی از نیروهای نظامی خود را برای هر نوع رویارویی احتمالی بسیج کرده است. همچنین این کشور سفیر خود را از روسیه فراخوانده است.

این در حالی است که اتحادیه اروپا و آمریکا اعلام کردند همه‌پرسی کریمه غیرقانونی بوده و آن را به رسمیت نمی شناسند.

کشورهای غربی که با برگزاری همه‌پرسی در کریمه مخالفت کرده بودند، و اینک تحریم‌هایی علیه 21 مقام روس و اوکراینی وضع کرده‌اند.

در همین حال ژاپن نیز روز سه شنبه اعلام کرد پس از اعتراف روسیه به کریمه به عنوان کشور مستقل، این کشور گفت وگو های خود با روسیه در زمینه سرمایه گذاری اقتصادی را متوقف خواهد کرد.

اعتراف رسمی مسکو به استقلال کریمه

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، پس از اعلام نتایج همه پرسی در کریمه با امضای یک حکم منطقه خودمختار کریمه را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخت.

به گفته اوکراینی ها این تصمیم از طرف روسیه به هدف باز کردن راه برای الحاق رسمی این منطقه به روسیه است.

پوتین در فرمان خود به فدراسیون روسیه گفته است که نتایج رفراندم روز یک‌شنبه کریمه را به عنوان اراده و خواست مردم آن منطقه به رسمیت می‌شناسد.

مقامات خودمختار کریمه که پروژه همه پرسی را خود اداره می کردند می گویند 97% درصد از شرکت‌کنندگان در این همه‌پرسی به جدایی از اوکراین و الحاق به روسیه رای مثبت داده‌اند.

طبق قوانین منطقه خودمختار کریمه که در روزهای اخیر بازنگری شدند، برای الحاق آن به روسیه ابتدا باید به عنوان یک کشور مستقل اعلام موجودیت کند و سپس با اراده خود به روسیه ملحق شود.

از اواخر ماه فوریه و پس از سقوط دولت در کییف، پایتخت اوکراین، نیروهای هوادار روسیه منطقه خودمختار کریمه را در اختیار خود گرفته‌اند. این شبه جزیزه از سال 1954 میلادی بخشی از اوکراین بوده است و عمده جمعیت آن روس هستند.

پارلمان محلی کریمه که هفته پیش از سوی کیف منحل اعلام شد، پیش‌تر استقلال کریمه را اعلام کرده بود.

نمایندگان پارلمان کریمه اعلام کرده‌اند که دیگر در این منطقه قوانین اوکراین اجرا نمی‌شود و همه اماکن دولتی اوکراین هم به دولت مستقل کریمه تعلق گرفته است.

پس از این مرحله واحد پولی این شبه‌جزیره "روبل" روسی خواهد بود و پرچم روسیه نیز که از روز گذشته در همه جا برافراشته و به اهتزار درآمد، به عنوان پرچم رسمی این منطقه برافراشته می شود.

پارلمان کریمه روز گذشته از همه کشورهای جهان خواسته است تا استقلال کریمه را به رسمیت بشناسند.