فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • 10 دلیل برای علاقه ما به "عشق"

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  محققان نشان می دهند عاشق شدن برای سلامتی شما خوب است و حتی می تواند حساسیتهای شما به درد را هم کاهش دهد.

  داستان به همین قدیمی است که مردی و زنی در غاری چشم در چشم هم دوختند و برق نگاه آنها این سوال را مطرح کرد: چرا ما عاشق می شویم؟

  اولین شکارچیان و یا خوشه چینان احتمالا برای نجات از گرسنگی ناشی از تنهایی با هم جفت شده اند. هزاران سال این قانون حکمفرما بود. موقعیت، ثروت، تعداد گاوهای خانواده زن- این ها دلایل مهمتری برای انتخاب همسر بوده اند تا یک تصور خیالی از ارتباط عاشقانه.

  اما اکنون اوضاع تغییر کرده است. ما حالا برای آن برق نگاه حاضریم راه زیادی برویم. عشق این روزها بازار گرمی دارد- به سایتهای عشق یابی نگاه کنید، موسیقی پاپ، داستانهای عاشقانه، فیلمهای عاشقانه، فروشگاه هال مارک... اما اگر فکر می کنید که عشق بیش از حد مهم شده، بهتر است در این تصور خود تجدید نظر کنید.

  به گزارش نشریه اینترنتی سالون، دکتر سو جانسون، مشاور سرشناس خانواده، معتقد است این میل تکان دهنده، فریاد زننده، و سست کننده پیوند انسانی با انسان دیگر، در حقیقت اساسی ترین نیروی محرک نوع بشر است. ما برای پیوندهای عمیق با افراد دیگر ساخته شده ایم- پیوندهای قابل اندازه گیری ای که می تواند زندگی ما را طولانی تر کند.

  دکتر جانسون، در کتاب جدیدش "حس عشق: دانش نوین پیوندهای عاشقانه" از تحقیقات جدیدی می گوید که اثرات درمانی عشق را روشن می کند. نرخ طلاق و ناکامی را فراموش کنید- برق نگاه خیلی مهمتر از این حرفهاست.

  1- عشق تصور فیزیکی ما از درد و تهدید را کاهش می کند

  در یک آزمایش مهم، دکتر جیم کوآن از دانشگاه ویرجینیا، شماری از زنان مزدوج و خوشحال را زیر دستگاه آم.آر.آی فوکسیونل می برد که نواحی تحت تاثیر محرک ها را در انسانها با "روشن شدن" نشان می دهد.

  در زیر این ماشین، تصاویر "X" و دایره های کوچکی را به این زنان نشان میدهند و گفته می شود وقتی علامت X را می بینند 20 درصد احتمال دارد که به مچ پایتان شوک الکتریکی وارد شود و آنها باید بگویند که این شوک چقدر دردآور است.

  زنان مورد آزمایش این تجربه را یکبار به تنهایی، یکبار در حضور یک غریبه، و یکبار هم در حضور شوهرانشان انجام میدهند.

  وقتی تنها هستند و علامت X را می بینند، پیامهای هشدار دهنده ارسالی به مغز آنها را عصبانی می کند. آنها شوکهای مرتبط با این علامت را بسیار دردآور تیک می زنند. حضور افراد غریبه از میزان هشدارها و درد کم می کند، در حالیکه شوکهای وارده به همان اندازه هستند. و وقتی شوهرانشان در کنارشان قرار می گیرند، مغز آنها بندرت به خطر X ها واکنش نشان داده- و آنها شوکها را فقط ناراحت کننده تیک می زنند.

  در حوزه علم مغز و اعصاب، عشق به ما احساس امنیت می دهد.

  دکتر جانسون می گوید: "عشق به ما کمک می کند تا با نگرانی های خود کنار بیاییم، نگرانی یک موجود کوچک و آسیب پذیر در دنیایی بزرگ و بی رحم."

  2- تماسهای محبت آمیز در دوران اولیه زندگی به رشد احساسی ما کمک می کند

  " بقای ورزیده ترین" دیگر عبارت کلیدی روانشناسی تکاملی نیست. اکنون این عبارت "بقای پرورش یافته ترین" است که نقش کلیدی را در این علم بازی می کند.

  مایکل مینی، روانشناس دانشگاه مگ گیل کانادا در تحقیقی نشان می دهد، موشهایی که در دوران کودکی بهتر مراقبت شده اند در مواجهه با خطر و ترس قابلیت تطبیق بهتری نسبت به آنها که کمتر محبت دیده اند هستند.

  تحقیقات نشان می دهد که این موشهای بهتر پرورش یافته، حتی زمانی که در بشکه آب انداخته می شوند آرامش خود را بهتر حفظ می کنند، و ترشح هرمون استرس آنها کمتر است.

  3- تماسهای محبت آمیز در کودکی باعث "خاموش شدن" ژنهای بد می شود

  دانیل دیک، متخصص ژنتیک دانشگاه کامنولت ویرجینیا، ژن 400 نوجوان را از زمان تولدشان جمع آوری کرده است. او تغییرات گروه ژنی این افراد موسوم به CHRM2، که مرتبط با اعتیاد به الکل، رفتارهای غیر اجتماعی و افسردگی است، را مورد تحقیق قرار داده است.

  نوجوانانی که والدین بی توجهی داشته اند بیشترین رفتارهای ناپسند- خشونت و بزهکاری- را از خود نشان می دهند. در عوض نوجوانان پدرومادرهای پرمحبت، مشکلات کمتری دارند.

  4- عشق جلوی اعتیاد را می گیرد

  تحقیقات نشان می دهد بچه موشهایی که محبت بیشتری از مادران خود دیده اند، میزان بیشتر مولکول اینترلوکین 10 در مغزشان دارند و میل آنها به مرفین کمتر از دیگر بچه موشهاست.

  در تحقیقاتی مشابه، موشهایی که در یک پیوند تک همسری هستند، در مغزشان تاثیرات مطبوع کمتری نسبت به آمفتامین نشان می دهند.

  5- احساس امنیت ناشی از رابطه محبت آمیز روی ما را به جهان باز می کند

  باربارا فردریکسون، روانشناس دانشگاه میشیگان آمریکا از عده ای خواسته تا ویدئو کلیپهایی را ببینند که نشان دهنده سه وضعیت است: شادی آور، خشم آور، و احساس بی تفاوت. از این افراد خواسته شده تا خود را در این شرایط فرض کنند و بعد بگویند چه خواهند کرد.

  کسانی که فیلمهای شاد دیده اند، رفتارهای متنوع تری نسبت به آنها که فیلمهای ناراحت کننده و یا بی تفاوت دیده اند ارائه می دهند.

  احساسات مثبت ما را تشویق به شرکت در جهان می کند، و کمتر چیزی مانند یک پیوند محبت آمیز می تواند موجب چنین احساس شادمانی شود.

  دکتر جانسون می گوید: "ما زمانی که از حمایت کسی برخورداریم احساس اطمینان بیشتری می کنیم."

  6- عشق و محبت سیستم ایمنی بدن شما را محافظت می کند

  نتایج تحقیق روانپزشک جانیس کیکولت گلاسر، نشان می دهد ایمنی بدن زنان تازه طلاق گرفته کمتر از زنان مزدوج است.

  دکتر جانسون می گوید احتمال ادامه حیات 15 سال بعد از انجام عمل بای پاس قلب، در زنان مزدوج بیش از زنان بدون شوهر است.

  بعضی از روانشناسان مانند برت اوچینو از دانشگاه یوتا، حتی تا بدانجا پیش می روند که می گویند یک رابطه زناشویی پرمحبت، حتی از رژیم غذایی و ورزش در حفظ سلامتی ما با ارزش تر است.

  7- عشق تحمل شما از درد را بالا می برد

  دکتر جانسون سه نوع پیوند متفاوت را تشخیص می دهد: مطمئن، نگران و با فاصله.

  جانسون می گوید آنهایی که پیوند مطمئن دارند، در بن استخوانشان حس می کنند که یارشان در کنارشان قرار دارد. امنیت همین حس اعتماد و اطمینان بالاست، که از اهمیت شما برای دیگری و حضورشان در کنار شما بدست می آید.

  افراد با پیوندهای نگران، در عوض فکر می کنند برای کسی مهم نیستند و دائما می خواهند خود را از این بابت مطمئن کنند. کسانی که پیوند با فاصله دارند، از وابستگی به دیگران ناراحت می شوند و حاضر به باز کردن خود در مقابل یارشان نیستند.

  8- عشق نه فقط آمیزش را دلپذیر می کند، بلکه باعث تداوم دلبستگی می شود

  یک نظریه شایع می گوید که آمیزش با یک یار در طول زمان کسالت آور می شود. اما این با واقعیت تطبیق نمی کند.

  به گفته دکتر جانسون، هرچه پیوند ما عاطفی تر باشد، آمیزش جنسی ما تنگاتنگ تر است. یک پیوند مطمئن بهتر به حس ماجراجویی ما پروبال می دهد.

  9- با کمی کمک، حتی پیوندهای آسیب دیده قابل ترمیم هستند

  دکتر جانسون بنیان گذار "مداوای احساس متمرکز (EFT)" است، که به مردم کمک می کند تا از قوی ترین احساسات خود مطلع شوند- احساساتی همچون دلتنگی، نیاز، و ترس.

  زوجهایی که در این دوره درمانی شرکت می کنند، یاد می گیرند تا علائم طرف مقابل را بشناسند و به آن پاسخ دهند و تغییرات محسوسی را در مغز خود تجربه کنند.

  10- در این راه طولانی ما می توانیم به عشق تکیه کنیم

  اینکه انسانها بگونه ای ساخته شده اند که باید شیطنت کنند و یا شور زندگی تک همسری به مرور زمان پایان می پذیرد، لزوما درست نیست.

  دکتر جانسون در آخرین کار خود نشان می دهد تحکیم پیوند زناشویی زوجهای شرکت کننده در این دوره درمانی، به ارضای بهتر جنسی آنها منجر می شود، و حتی با گذشت سالها چیزی از شور و شوق آنها کم نمی شود.

  تحقیقات دکتر جانسون در زمینه آمیزش و پیوند را او در آخرین کتابش با این پیام خلاصه کرده است: ما دلایل عجیب بسیاری برای علاقه خود به عشق داریم.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران