فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • همه پرسی برای تعیین سرنوشت شبه جزیره کریمه آغاز شد

  منبع: دبی-عبدالعزيز طرابزونی

  رای گیری برای الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه، جدا شدن از اوکراین یا باقی ماندن با کییف اما به صورت خودمختار، امروز یکشنبه ساعت 8 صبح به وقت محلی، و 6 به وقت گرینچ آغاز شد و پس از 12 ساعت پایان خواهد یافت.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، در این همه پرسی مردم شبه جزیره کریمه تصمیم خواهند گرفت که بخشی از کشور اوکراین و با حکومت خودمختار باقی بمانند یا به روسیه بپیوندند. این رفراندم و نتایج آن که احتمالا به سود روسیه خواهد بود، بزرگترین بحران پس از پایان جنگ سرد بین غرب و روسیه به شمار می آید.

  باراک اوباما، رهبران اتحادیه اروپا و دولت موقت اوکراین رفراندوم امروز را غیر مشروع دانسته و نتیجه آن را به رسمیت نمی‌شناسند. به گفته آنها این رفراندم برخلاف قانون اساسی اوکراین است.

  این در حالی است که دولت موقت اوکراین روز شنبه، روسیه را متهم کرد که با 80 سرباز، تعدادی هلیکوپتر و خودروهای زرهی یک روستا را در حدفاصل بین کریمه و اوکراین را اشغال کرده است .

  دولت موقت اوکراین در بیانیه خود گفته است که این اولین منطقه نیست که نیروهای روسیه آن را اشغال می کنند بلکه نیروهای روسی منطقه ای در خارج از شبه جزیره کریمه به نام "چونگار" که یک مرکز بازررسی بود را نیز اشغال کردند. چونگار در فاصله یک کیلومتری شمال "مرز" بین کریمه و اوکراین واقع شده که نیروهای روسیه و هواداران آنها آن را اشغال کردند.

  در همین حال وزارت امور خارجه اوکراین با صدور بیانیه ای تاکید کرد که ارسال نیروی نظامی به کریمه از سوی مقامات مسکو را نوعی اشغال نظامی می داند و خواستار خروج فوری نیروهای نظامی روسیه، از خاک اوکراین شد.

  شبه جزیره کریمه تا سال 1954 بخشی از خاک روسیه بوده است. در آن سال، نیکیتا خروشچف، رهبر وقت اتحاد جماهیر شوروی، آن منطقه را به اوکراین واگذار کرد.

  حدود 60 درصد مردم کریمه روس تبارند، و تمایل چندانی به ماندن تحت حاکمیت اوکراین ندارند. با این حال، غرب گفته است که نتیجه همه پرسی در کریمه را به رسمیت نخواهد شناخت.

  شه جزیره کریمه منطقه‌ای خودمختار است. در دوره رهبری خروشچف بر اتحاد جماهیر شوروی این شبه‌جزیره از روسیه به اوکراین منتقل شد.

  روسیه روز شنبه قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای محکومیت رفراندوم کریمه را در شورای امنیت وتو کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران