فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • دریانورد قهرمان عکس پایان جنگ جهانی دوم درگذشت

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  با وجود گذشت حدود هفت دهه از پایان جنگ جهانی دوم، تصویر سیاه و سفید مشهوری که یکی از اعضای نیروی دریایی آمریکا در حال بوسیدن یک پرستار در میدان تایمز سکویر است، همچنان جزو حافظه این حادثه تاریخی است.

  روزنامه «هیوستن کرونیکل» جمعه ۱۶ مارس اعلام کرد که گلین ادوارد مکدووی، قهرمان این عکس که در مجله «لایف» منتشر شده بود، در سن ۸۶ سالگی در گذشت.

  طی سالهای گذشته بسیاری مدعی شدند که خود صاحب این عکس هستند که آن را آلفرد ایسنستات گرفته است. در سال ۲۰۰۷ مجله تایم نوشت که مکدووی‌‌ همان دریانوردی است که در این عکس، به تصویر کشیده شده است. این نتیجه تحقیقی بود که یکی از نقاشان فعال در نیروهای پلیس گرفته است.

  مکدووی به روزنامه «کرونیکل» در سال ۲۰۰۷ گفت که او پیش از بوسیدن پرستار در جشن‌های پایان جنگ علیه ژاپن در آگوست ۱۹۴۵، با او هیچ صحبتی رد و بدل نکرده و آن زمان، ۱۸ ساله بود.

  او افزود: «هنگامی که از ایستگاه مترو خارج شدم، یک زن به من گفت که جنگ به پایان رسیده است، در راه از خوشحالی فریاد می‌زدم، پرستار را دیدم که به من لبخند می‌زد، او را گرفتم به سمت خود کشیدم و بوسیدم.»

  او یادآور شد که سالهای سال درباره عکس سخنی نگفته است اما در سال ۱۹۸۰ هنگامی که مسئولان مجله لایف به دنبال دو نفری گشتند که در عکس دیده می‌شوند، خود را به آن‌ها معرفی کرد.

  اعضای خانواده مکدووی گفتند او که بیشتر دوره زندگی پس از جنگش را در هیوستن سپری کرده، در گورستان جنگ جویان قدیمی در دالاس به خاک سپرده خواهد شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران