.
.
.

ویدیوی دستگاهی که روند فعالیت مغز وسیر تفکر را نشان می دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

چه کسی از ما روزی در باره نحوه عملکرد مکانیسم مغز خود فکر نکرده باشد و یا برای دریافت دانشی در باره چگونگی جمع شدن پازل ایده ها و دخیره آن در مغز تلاش نکرده باشد.

با پیشرفت علم و دانش دیگر هیچ چیز غیر ممکن نیست ، اکنون دانشمندان و پژوهشگران برای ما این امکان را بوجود آوردند که ما این معما را حل کنیم، آنها با اختراع دستگاهی به نام " مغز شیشه ای"، اکنون امکان تشخیص فعالیت های سیستم مغز و تجزیه و تحلیل نحوه کار آن میسر گردید .

بنا به گزارش روزنامه دیلی میل، دستگاه "مغز شیشه ای" ابتدا توسط "آدم گاسالی" متخصص مغز و اعصاب اختراع شد. سپس پژوهشگر معروف پرفسور "فیلیپ روزولت" آن دستگاه را با تغیراتی دگرگون ساخته و پیشرفته تر کرد.

در این سیستم، برای تشخیص فعالیت های مغز افراد، از ترکیب فرضیه مجازی "مغز شیشه ای" و اسکن کردن مغز اشخاص وارد ذهن کاربران شده و فعالیت های مغزی آنان را تشخیص می دهند.

پرده برداری از این دستگاه اخیرا در جشنواره " جنوب غربی" در شهر آستین تگزاس، صورت گرفت. در این جشنواره پرفسور "روزدیل ایوت" یکی از پژوهشگران این پروژه، با انجام آزمایش بر مغز همسر خود از شرکت کنندگان حاضر در جشنوار خواست تا از طریق این دستگاه به آنچه در مغز این زن می گذرد، پی برده و فعالیت های ذهنی اش را مشاهده کنند.

در این روش دانشمندان برای بررسی فعالیت اساسی مغز همسر پرفسور روزدیل از طریق (EEG) با تداخل ولتاژهای الکتریکی فعالیت های مغز او را ضبط کرده و با استفاده از سیستم تصویربرداری (MRI) تصویر وسیعی از فعالیت های مغز وی به دست آمد.

گفتنی است که با دستگاه "مغز شیشه ای" نمی توان به تمام جزئیات فعالیت مغزی دست یافت بلکه تصویر کلی از تفکر شخص مورد آزمایش به دست می آید.

رنگ های مختلفی که بر روی تصویر دستگاه ظاهر می شود، فرکانس های چند گانه انرژی الکتریکی مغز و مسیر آن را نمایان می سازد و مناطق سفید رنگ در تصویر آناتومی فیبری مغز را نشان می دهد.

دانشمندان معتقدند که با بکارگیری این تکنولوژی جدید، راه تشخیص بیماری های مغزی آسانتر و درمان مبتلایان به این نوع بیماری ها سریعتر انجام خواهد گرفت.