این تکه زمین 6 هزار سال است که می سوزد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

تکه زمینی به نام "وینگن" در 300 کیلومتری شمال شهر سیدنی استرالیا 6 هزار سال است که می سوزد، اما کسی به درستی نمی داند چرا و چگونه این آتش سوزی شروع شد. به این نقطه، کوه سوزان لقب داده اند. این آتش سوزی هرگز خاموش هم نشده است.

زمین شناسان می گویند که خیلی مشکل است که بتوان آتش سوزی های ذغال سنگی زیر زمینی را خاموش کرد. برای اینکه این نوع آتش سوزی ها در سراسر جهان پراکنده وجود دارند، وقتی که این نوع آتش سوزی بوقوع پیوست، دیگر خواموش کردن آن غیر ممکن است.

روی سطح منقطه "وینگن" استرالیا بوی شدید دود گوگرد به مشام می رسد و ریشه این آتش را تا 20-30 متری زیر زمین حساب می کنند، که در آنجا به یک دوزخ تبدیل می شود. حرارت و گازهای سمی زمین "وینگن" را سنگلاخی و بی ثمر کرده است. بسیاری از نقاط این زمین فرو ریخته و غرق شده است. چطور این آتش سوزی شروع شد؟ کسی نمی داند و تئوری های زیادی وجود دارد، از جمله به علت وقوع رعد و برق، آتش سوزس جنگل، آتش سوزی خود به خودی و تئوری آخر گناه را به گردن مردمان بومی استرالیا می اندازد.

وقتی از آتش سوزی های ابدی صحبت می شود، فکر آدم اول بلافاصله به سوی "دروازه جهنم" و قلب روستای "دروازه" در صحرای ترکمنستان می رود.

این روستای کوچک دارای 350 نفر جمعیت و یک گودال 70 متری در حال آتش سوزی دارد.

گودال که به نام دروازه جهنم معروف شده است، از طریق حوادث طبیعی یا بوسیله معجزه ای بوجود نیامده است، بلکه توسط بشر بوجود آمد. این گودال در سال 1971 توسط زمین شناسان آن زمان اتحاد جماهیر شوروی بطور اتفاقی بوجود آمد. آنها دست به حفر چاهی در آنجا زدند که بطور شانسی به یک حفره بزرگ زیر زمینی پر از گاز طبیعی برخوردند.

آنها برای جلوگیری از پخش گازهای سمی، با محاسبات کارشناسی خود برآورد کردند که بهترین راه آتش زدن آن است. آنها در برآوردهای خود حساب کرده بودند که این آتش پس از پایان گاز در حفره پس از چند روز خاموش خواهد شد. اما محاسبات آنها اشتباه از آب در آمد و هنوز پس از گذشت 43 سال دارد می سوزد!

اما دروازه جهنم ترکمنستان، نمی تواند با آتش سوزی دیگری به نام، آتش سوزی معروفی در شهر ارواح "سنترالیا" در پنسیلوانیای آمریکا رقابت کند.

این آتش سوزی 53 سال است که می سوزد. این آتش نیز بطور غیر عمدی توسط بشر ایجاد شد.

اکثر مردم محلی می گویند این آتش روز 27 ماه مه سال 1962 شروع شد.

حادثه از آنجا شروع شد پنج آتش نشان داوطلب قبول کردند که محل دفن زباله های شهر را که روی زمینی که سابقا معدن زغال سنگ بود، تمیز کنند. آنها زباله ها را آتش زدند که سوخته و از بین برود. آنها بر این باور بودند که آتش پس از سوختن زباله ها خود بخود خاموش خواهد شد.

اما این شعله های سوزان به طبقات زیرین لایه ها و دخمه های معدن قدیمی زغال سنگ رسید و آتش خاموش نشد که نشد و هنوز که هنوز است، می سوزد.

آین آتش، شهر را برای شهروندانش به جهنمی تبدیل کرد.

شهر "سنترالیا" در سال 1962 دوهزار نفر جمعیت داشت، اما الان شاید فقط 5 نفر ساکن دارد. خانه ها ویران شده است و اگر کسی مدت طولانی در این شهر قرار گیرد باید از ماسک ضد گاز استفاده کند و گر نه دچار مشکلات تنفسی می شود.

داستان این شهر سوژه کتاب و فیلمی به نام "تپه خاموش" در سال 1986 نیز شد.

در پایان باید گفت نه دروازه جهنم ترکمنستان و نه آتش سوزی سنترالیا با آتش سوزی "وینگن" استرالیا از نظر دوام رقابت کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید