.
.
.

بررسی سوابق مسافران هواپیمای ناپدید شده مالزیایی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پلیس مالزی روز سه شنبه 11 مارس 2014 اعلام کرد مشغول بررسی سوابق مسافران هواپیمای ناپدید شده مالزیایی است تا بتواند علت گمشدن این هواپیما را بیابد. پلیس احتمالاتی از قبیل ربودن، خرابکاری، یا نقص فنی را مد نظر دارد.

جستجوی گسترده برای یافتن هواپیمای بوئینگ 777 خطوط هوایی مالزی وارد روز چهارم خود شد، بدون آنکه هیچ اثری از هواپیما و 239 سرنشین آن در دست باشد. این مرموزترین سانحه در تاریخ هوانوردی است.

پرواز ام اچ370 روز شنبه صبح کولالامپور را به مقصد بیجینگ، پایتخت چین ترک کرد، و یکساعت بعد از پرواز از صفحه رادار محو شد. آنچه که بر پیچیدگی این ماجرا می افزاید اعلام رادار نظامی مالزی در مورد احتمال چرخش هواپیما برای بازگشت به فرودگاه مبدا است.

از آنجایی که این هواپیما هیچ پیام اضطراری، یا تماسی برای اعلام نقص فنی نداشته و تا کنون هیچ نشانی از بقایای آن نیز پیدا نشده است، پلیس را بر آن داشته تا برای یافتن سرنخ به بررسی سوابق مسافران این پرواز بپردازد.

خالد ابوبکر، رئیس پلیس مالزی در یک نشست خبری گفت: "شاید یکی از مسافران خود را به مبالغ بالایی بیمه کرده تا پول آنرا بگیرد، یا اینکه بدهی سنگینی داشته است. ما در حال بررسی تمام احتمالات هستیم."

"ما تصاویر ویدئویی فرودگاه کولالامپور را بدقت نگاه می کنیم و رفتار مسافران را مورد مطالعه قرار می دهیم."

پاسپورتهای گمشده

اینکه دو نفر از مسافران از پاسپورت جعلی استفاده کرده اند، گمانه زنی هایی را بهمراه داشته است. اما به گفته رویترز، جنوب شرقی آسیا محل مدارک جعلی است که قاچاقچیان، مهاجران غیرقانونی و پناهندگان از آن استفاده می کنند.

خالد گفت که یکی از این دو نفر مردی 19 ساله و ایرانی بوده که بنظر میرسد مهاجر غیرقانونی باشد. هویت فرد دوم هنوز مشخص نشده است.

خالد در باره این فرد جوان گفت: "ما فکر می کنیم که این فرد عضو هیچ گروه تروریستی نبوده است، و قصد داشته به آلمان مهاجرت کند." او گفت که مادر این مرد جوان در فرودگاه فرانکفورت آلمان منتظر او بوده و با مقامات در ارتباط می باشد.

خالد در پاسخ به این سوال که آیا احتمال ربودن هواپیما را منتفی می داند گفت: "تا زمانی که تحقیقات ما به پایان نرسیده، هیچ احتمالی را منتفی نمی دانیم."

رییس اداره مهاجرت مالزی در این نشست خبری گفت که هردو مرد روز 28 فوریه وارد مالزی شده اند و قصد سفر به بیجینگ را داشتند، و بلیط نهایی آنها برای اروپای غربی رزرو شده بود.

پلیس تایلند، که سپاسپورتها در آن کشور مفقود شده، و این دو نفر بلیط خود را در آنجا رزرو کرده اند، گفت فکر نمی کند که این افراد در ناپدید شدن این هواپیما دست داشته اند.

رییس پلیس شهر پاتایا در تایلند به خبرگزاری رویترز گفت: "صد در صد مطمئن نیستیم، اما شواهد حکایت از آن ندارد که این افراد در تروریسم دست داشته باشند."

ردی پیدا نشده است

نیروی دریایی، هوایی و مرزبانی دریایی 10 کشور جهان در کار جستجو برای یافتن این هواپیما هستند.

روز سه شنبه محدوده تجسس گسترده تر شده و خلیج تایلند و دریای جنوب چین را نیز در بر گرفته است.

رئیس ستاد ارتش ویتنام به خبرنگاران گفت: "این یک تجسس طولانی است و ما به یک برنامه بلند مدت نیاز داریم."

سازمان امنیت مالزی، و سازمانهای اطلاعاتی اروپایی و آمریکایی احتمال ربودن و بمبگذاری را منتفی نمی دانند.

یک منبع دولتی آمریکا گفت که مقامات مالزی تاکید دارند که شواهد بدست آمده تا کنون فرضیه حمله به هواپیما و یا نقص فنی را که موجب سقوط هواپیما شده باشد تایید نمی کند.

یک منبع امنیتی در اروپا گفت: "هیچ شواهدی دال بر تروریسم وجود ندارد. اما در باره اینکه چه اتفاق افتاده و این هواپیما اکنون کجاست هیچ اطلاعی در دست نیست."

یک منبع آمریکایی گفت که این کشور مشغول بررسی تصاویر ماهواره ای برای یافتن نشانی از انفجار هواییست، اما تا کنون هیچ چیزی مشاهده نشده است.

ویتنام به کشتی های آمریکایی، مالزیایی، سنگاپوری و چینی اجازه ورود به آبهای خود را داده است تا کار جستجو را پیگیری کنند.

بیشتر مسافران چینی هستند

حدود دوسوم 227 سرنشین و 12 خدمه این هواپیما، که گمان می شود همگی آنها کشته شده باشند، چینی هستند. باقی ملیتها عبارتند از 38 مالزیایی، 7 اندونزیایی، 6 استرالیایی، 5 هندی، 4 فرانسوی و 3 آمریکایی.

یک روزنامه چینی روز سه شنبه اعلام کرد چین برای کار تجسس از 10 ماهواره که تصاویر های رزولوشن از زمین می گیرند را بکار گرفته است.

هواپیمای بوئینگ 777 از هواپیماهای تجاری با ضریب ایمنی بالا است. شرکت هواپیماسازی بوئینگ آمریکا، تا کنون هیچ بیانیه ای در این باره صادر نکرده و فقط اعلام نموده اوضاع را از نزدیک زیر نظر دارد.