.
.
.

اولین عکس از دو مسافر ایرانی هواپیمای ناپدید شده مالزی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دستگاه‌های امنیتی مالزی، سه شنبه ۱۱ مارس نخستین تصویر از دو شهروند ایرانی را که با گذرنامه‌های سرقتی سوار هواپیمای ناپدید شده خطوط هوایی مالزی در فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور شده بودند، منتشر کردند.

این هواپیما که شنبه ۸ مارس از کوالالامپور عازم پکن بود، در نزدیکی آب‌های ویتنام ناپدید شد و تا کنون اثری از آن یافته نشده است.

دوربین‌های مدار بسته فرودگاه مالزی، تصاویر دو ایرانی را در راهرورهای فرودگاه ثبت کردند. این دو شخص، پوریا نور محمد که ۱۹ ساله است و در تصویر سمت راستی دیده می‌شود و دیگری سید محمد رضا دلاور نام دارد که ۲۹ ساله است و در تصویر سمت چپی دیده می شود.

دستگاه‌های امنیتی مالزی اعلام کرده‌اند که پوریا نورمحمد در تلاش بود تا با گذرنامه جعلی به آلمان برود تا به مادرش که در آن کشور زندگی می‌کند، بپیوندد. اما محمد رضا دلاور، برپایه آن‌چه که ایرانی تهیه کننده بلیت برای او و دوستش می‌گوید، قصد داشت به آمستردام هلند برود.

روزنامه بریتانیایی فایننشال تایمز دوشنبه ۱۱ مارس گزارش داده است بلیط دو مسافر هواپیمای مفقود شده خطوط هوایی مالزی که با گذرنامه‌های دزدی در حال سفر بودند٬ توسط یک ایرانی تهیه شده است.

در همین حال تلویزیون بی بی سی فارسی با شخصی مصاحبه کرده که دوست یکی از دو مسافر حامل گذرنامه دزدی است. او تاکید کرده که هردو مسافر ایرانی بودند.

تلفن‌های همراه برخی مسافران همچنان زنگ می‌خورد

از سویی، روزنامه آمریکایی واشینگتن پست نوشته است که تلفن‌های همراه برخی از مسافران هواپیمای ناپدید شده، همچنان زنگ می‌خورد اما کسی پاسخ نمی‌دهد.

این خبر بسیار عجیب است چرا که اگر هواپیما در دریا سقوط کرده، پس تلفن‌های همراه مسافران می بایست از کار افتاده باشد. مساله عجیب‌تر ادامه کار کردن این تلفن‌ها با وجود گذشت چهار روز از ناپدید شدن هواپیما است.

یک ماجرای عجیب دیگری نیز وجود دارد. یکی از بستگان یکی از مسافران هواپیما به واشنگتن پست گفته است که این مسافر، حسابی کاربری در سایت چینی QQ دارد. این سایت شبیه فیس بوک است.

این فرد می گوید فامیلشان را که از مسافران هواپیما بود را یک بار آنلاین یافته است.

خبر جدید دیگر این که روزنامه مالزیایی پیریتا هاریان سه شنبه به نقل از فرمانده نیروی هوایی مالزی نوشته است که هواپیمای ناپدید شده یک ساعت پس از ناپدید شدن از صفحه رادار فرودگاه کوالالامپور، به پرواز خود ادامه داده و به فراز «تنگه ملقه» در آن سوی مالزی رسیده است. به گفته این مقام مسئول، رادار نیروی هوایی مالزی این حرکت را رصد کرده است.

این سخنان با اظهارات سابق مقام‌های مالزی که گفته بودند هواپیما تقریبا یک ساعت پس از پرواز به طور کامل ناپدید شده، تفاوت دارد. از این رو به نظر می‌رسد عملیات جستجو بر «ملقه» که نزدیک خلیج سوماترای اندوزنزی است، متمرکز شود.