.
.
.

هشدار کری به روسیه: در دیپلماسی را نبندید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان کری وزیر خارجه آمریکا روز شنبه 9 مارس 2014 در گفت و گوی تلفنی با سرگی لاوروف همتای روسی خود اعلام کرد که " تشدید تنش در اوکراین باعث بسته شدن در دیپلماسی خواهد شد." وی مسکو را به در پیش گرفتن بالاترین حد خویشتنداری دعوت کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه کری به لاوروف گفته است که ادامه تشدید نظامی تحریک آمیز در شبه جزیره کریمه و دیگر مناطق اوکراین و نیز اقدامات روسیه برای الحاق کریمه به خاک روسیه مسیر دیپلماسی را می بندد.

یک مقام آمریکایی اظهار داشت که کری از لاوروف خواسته است تا روسیه در مسئله اوکراین از خود خویشتن داری نشان دهد. وزیر خارجه آمریکا در عین حال از آمادگی کشورش برای همکاری با کشورهای همپیمان واشنگتن جهت زمینه سازی گفت و گوهای مستقیم میان مقامات اوکراین و روسیه خبر داد.

بر اساس این گزارش دو وزیر خارجه آمریکا و روسیه بر ادامه گفت و گوها میان مقامات دو کشور در باره بحران اوکراین تاکید کردند.

وزارت خارجه روسیه پیشتر از گفت و گوی تلفنی لاوروف و کری درباره بحران اوکراین خبر داده بود.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است که تماس تلفنی دو وزیر خارجه بنا به درخواست جان کری صورت گرفت و دو طرف بر ادامه گفت و گوها جهت یافتن راه حل برای بحران اوکراین تاکید کردند.

آمریکا در اعتراض به دخالت نظامی مسکو در اوکراین، همکاری نظامی خود با روسیه را به حالت تعلیق در آورد. آمریکا همچنین مقامات اوکراینی که امنیت و صلح را در این کشور به خطر انداخته اند به اعمال تحریم تهدید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم