.
.
.

روسیه بخشی از دفاع موشکی اوکراین را به کنترل خود در آورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گزارش خبرگزاری رویترز، نیروهای روسی امروز چهارشنبه 5-3-2014 دو واحد دفاع موشکی اوکراین را در جزیره کریمه به تصرف خود آوردند. اما خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد که مقامات وزارت دفاع اوکراین تاکید کردند که موشک های آنها هنوز تحت کنترل خودشان قرار دارند.

"وولودیمیر بوو" یکی از سخنگویان وزارت دفاع اوکراین به خبرگزاری فرانسه گفت: " بخشی از پایگاه "کیپ فیولنت" در جنوب شبه جزیره کریمه، تحت کنترل نیروهای روسی در آمده است، اما موشک ها در این پایگاه تحت کنترل نیروهای اوکراینی است".

نیروهای طرفدار مسکو، بخش هایی از پایگاه "اوپاتوریا"، دومین پایگاه اوکراینی در کریمه را به کنترل خود گرفته اند. اما در این پایگاه موشکی وجود ندارد.

"اولکسی مازپا" سخنگوی دیگر وزارت دفاع اوکراین گفت: "مقر فرماندهی در این پایگاه در اختیار نیروهای اوکراینی است".

به گفته مقامات این تصرفات به نظر می رسد بدون وقوع خشونتی صورت گرفته است.

حدود 20 سرباز روسی با حمایت صدها نفر از طرفداران روسیه در شبه جزیره کریمه عصر سه شنبه سعی کردند پایگاه اوکراینی "اوپاتوریا" را اشغال کنند که باعث درگیری هایی شد اما منجر به گشودن آتش نشد.

از زمان عزل یانوکویچ از ریاست جمهوری اوکراین، شبه جزیره کریمه عملا تحت کنترل روسیه در آمده است.

در همین حال پوتین هرگونه عملیات توسط نیروهای روسی را در شبه جزیره کریمه رد می کند و تاکید دارد نیروهای با یونیفرم نظامی نا معلوم، نیروهای محلی هستند که برای دفاع از خود تشکیل شده و عمل می کنند.