فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • پوتین: ارتش اوکراین کودتا کرده است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، روز سه شنبه 4 مارس 2014 در یک کنفرانس خبری ، تحولات سیاسی پیش آمده در اوکراین را کودتای غیر قانونی ارتش این کشور علیه دولت کییف توصیف کرد.

  به گزارش خبرگزاری ها پوتین اظهار داشت که ارتش اوکراین قدرت را در این کشور به دست گرفته و کودتای ضد قانون اساسی انجام داده است.

  رئیس جمهور روسیه افزود که ویکتور یانوکوویچ (رئیس جمهور برکنار شده اوکراین) همه تفاهم نامه 21 فوریه با مخالفان را به اجرا گذاشته و از قدرت کنار رفته است.

  پوتین در نخستین واکنش نسبت به تحولات اوکراین اظهار داشت :" در این باره تنها یک تفسیر وجود دارد و آن تصاحب قدرت به صورت غیرقانونی و مسلحانه است."

  وی افزوده که ویکتور یانوکوویچ همچنان رئیس جمهوری اوکراین است، هر چند قدرت واقعی را در دست ندارد.

  رئیس جمهور روسیه به خبرنگاران گفت :" در حال حاضر نیازی به اعزام نیرو به منطقه کریمه نیست ولی روسیه این حق را برای خود محفوظ می‌ دارد که برای شهروندان خود در اوکراین از تمای گزینه ها استفاده کند.

  وی استفاده از اهرم نظامی در اوکراین را آخرین راه حل به شمار آورد.

  پوتین تاکید کرد که استفاده از قدرت نظامی در اوکراین قانونی خواهد بود و همه تهدیدها علیه روسیه بی نتیجه و زیان آور است.

  وی حضور نیروهای روسیه در اوکراین را رد کرد و گفت :" افراد مسلحی که منطقه کریمه را در دست گرفتند ، نیروهای محلی و در چارچوب دفاع از خود بوده است.

  پوتین افزود: "کسانی که اعمال تحریم علیه روسیه را بررسی می کنند نسبت به ضررهای ناشی از آن هم فکر کنند."

  خبرگزاری های روسیه پیش از این به نقل از سخنگوی کرملین گزارش دادند که پوتین به نیروهای روسیه در حال آموزش دستور داده تا به پادگانها بازگردند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران