.
.
.

پنتاگون: مداخله مسکو ثبات اروپا را تهدید می کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به دنبال حضور گسترده نیروهای روسیه در بندر کریمه، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که چاک هیگل، وزیر دفاع، آمریکا روز شنبه به همتای روسی خود "سرگئی شویوگیو"، گفته است که مداخله نظامی مسکو در اوکراین باعث ایجاد خطر بی ثباتی بیشتر، افزایش تنش در منطقه و عاملی برای تهدید امنیت در سطح بین المللی و اروپا خواهد شد.

ژنرال دریادار جان کربی، سخنگوی پنتاگون، پس از تماس تلفنی اش با همتای روسی خود گفت:"هیگل تاکید کرد که بدون تغییرات سیاسی داخلی در اوکراین، اقدام نظامی روسیه منطقه را با خطر بی ثباتی روبرو کرده و مسکو را در انزوای کامل بین المللی قرار خواهد داد."

وی افزود:" بعلاوه این اقدام می تواند امنیت همه جهان بویژه اروپا را به مخاطره بیندازد".

در همین حال برانیسلاو كوموركووسكی رئیس جمهور لهستان روز شنبه اعلام کرد، کشور متبوعش خواستار تشکیل جلسه ای اضطراری از سوی پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) شد.

تقاضای لهستان به دنبال خطر احتمال مداخله نظامی روسیه در اوکراین صورت می گیرد.

به گزارش وب سایت شخصی كوموركووسكی رئیس جمهوری لهستان، این کشور از ناتو خواسته است تا جلسه ای اضطراری و تحت فصل چهارم منشور واشنگتن، تشکیل دهد. وی افزود دخالت احتمالی روسیه در کشور همسایه اوکراین، برای امنیت لهستان نیز یک تهدید تلقی می شود.

این در حالی است که بسیاری از کارشناسان نظامی بعید می دانند که کشورهای اروپایی یا ناتو بتوانند گزینه های نظامی را برای حمایت از اوکراین بکار بگیرند . زیرا اوکراین عضو "ناتو" پیمان نظامی جهان غرب نیست، و ناتو برای دفاع از این کشور وظیفه و اجباری ندارد.

به عقیده کارشناسان، تنها کاری که می تواند در برابر اقدام نظامی روسیه در اوکراین موثر واقع شود بهره گیری از گزینه های اقتصادی است. یکی از این گزینه های که می تواند به مسکو فشار بیاورد اعمال تحریم های آمریکا بر موسسه های مالی روسیه است.

بحران اوکراین و روسیه

در پی تقاضای ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه از شورای فدراسیون این کشور، برای صدور مجوز جهت اقدام نظامی در اوکراین، نمایندگان این پارلمان، بعد از ظهر شنبه 1-3-2014 مجوز استفاده از نیروی نظامی در اوکراین را صادر کردند.

تقاضای پوتین پس از بحث و گفت گو در شورای فدراسیون و مجلس دوما برای آرام کردن اوضاع در منطقه کریمه در اوکراین صورت می‌گیرد.

در این گفت وگو شورای فدراسیون روسیه از رئیس جمهور روسیه خواسته است تا از جان روس‌ها در اوکراین حفاظت کند.

روز شنبه دهها تن از افراد نظامی نقابدار و مسلح به اسلحه کلاشینکوف هوادار روسیه درمحیط پارلمان منطقه کریمه در شهر سیمفروپول مستقر شدند.

دولت موقت اوکراین که اکنون امور کشور را در دست دارد، طرفداران خود را در اطراف پارلمان به منظور حمایت ساختمان پارلمان و جلوگیری از ورود طرفداران روسیه جمع کرده است . روز پنجشنبه گروهی از کماندوهای وفادار به روسیه پارلمان اوکراین در کی یف را اشغال کرده اند.

این در حالی است که طرفداران روسیه در کریمه که بخشی از اوکراین است تمام مراکز اداری و نظامی و امنیتی آن منطقه را به کنترل خود درآوردند. در پی این رویدادها کابینه جدید اوکراین روز شنبه برای اولین بار به منظور بررسی بحران کریمه تشکیل جلسه داد.

آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر جدید اوکراین در واکنش به اعلام کرملین که گفته بود روسیه تقاضای کمک از سوی مسئولان وفادار به روسیه در کریمه را پاسخ خواهد داد، گفت:" کشورش با هر نوع تحرکات روسیه در کریمه مخالف است، اما در عین حال وارد یک رویارویی نظامی نخواهد شد".

پیشتر سرگئی آکسیونوف نخست وزیر کریمه، از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه تقاضا کرده بود تا برای بازگرداندن صلح و آرامش به شبه جزیره کریمه کمک کند. کرملین نیز در واکنش به تقاضای مسئولان کریمه اعلام کرده که این درخواست را نادیده نخواهد گرفت.

نخست‌وزیر تازه منطقه خودمختار کریمه گفته است کنترل تمام بخش های ارتش، پلیس، و نیروهای امنیتی این جمهوری با جمعیت 2 ملیون نفری را در دست گرفته است.

آکسیونوف نخست وزیر جدید کریمه پس از آنکه مردان مسلح طرفدار روسیه روز پنجشنبه پارلمان این جمهوری را به کنترل خود درآوردند به این سمت منصوب شد.

روز جمعه نیز افراد مسلحی اطراف فرودگاه سیمفروپول، مرکز جمهوری خودمختار کریمه در جنوب اوکراین، مستقر شدند اما این افراد مانع فعالیت های کادر فرودگاه نشدند.

از سوی دیگر نخست وزیردولت جدید اوکراین ضمن تاکید بر مخالفت شدید کشورش با تحرکات نظامی مسکو در کریمه، روسیه را متهم کرد که صدها سرباز و یک هواپیمای نظامی در این منطقه مستقر کرده است.

الکساندر تورچینوو، رئیس جمهور موقت اوکراین نیز از روسیه خواست تا فورا نیروهای نظامی خود را از کریمه خارج کند.

وی در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: "شخصا از پوتین رئیس جمهور روسیه می خواهم به تجاوزات آشکار خود به اوکراین پایان دهد و نیروهایش را از کریمه خارج کند".

کریمه یک منطقه ای از اوکراین است که به صورت یک سیستم خودمختار در چهارچوب سیاسی این کشور اداره می شود. اغلب ساکنان کریمه را روس‌تبارها تشکیل می‌دهند. این منطقه در زمان اتحاد جماهیر شوروی سابق به اوکراین واگذار شد و پس از فروپاشی شوروی و استقلال اوکراین هم این منطقه جزئی از اوکراین باقی ماند.