.
.
.

هشدار اوکراین به روسیه در باره اشغال ادارات کریمه توسط مردان مسلح

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مردان مسلح روز پنجشنبه ساختمانهای دولتی در شبه جزیره کریمه را تصرف کرده و پرچم روسیه را برفراز آنها برفراشتند. این اقدام باعث نگرانی رهبران جدید اوکراین شده و آنها از روسیه خواستند تا از نظامیان خود در پایگاه دریایی کریمه سوءاستفاده نکند.

الکساندر ترچینف، رئیس جمهور موقت اوکراین گفت: "من رهبران نظامی ناوگان روسیه در دریای سیاه را به آرامش دعوت می کنم. هرگونه نقل و انتقال در خارج از محدود پایگاه نظامی از نظر ما تهاجم نظامی محسوب می شود."

وزیر امور خارجه اوکراین هم کاردار روسیه در کییف را برای رایزنی احضار کرد.

بعد از برکناری ویکتور یانوکویج، رئیس جمهور طرفدار مسکو در اوکراین، شبه جزیره کریمه با اکثریت روس آن آخرین پایگاه مخالفت با رهبری جدید این کشور بحساب می آید. کریمه مقر فرماندهی ناوگان جنگی روسیه در دریای سیاه است.

سه ماه درگیری در اوکراین، که به کشته شدن بیش از 100 نفر و فرار رئیس جمهور این کشور منجر شد، ارزش پول رسمی اوکراین در مقابل دلار آمریکا را بسیار کاهش داده است.

رهبران جدید برای بازگرداندن ثبات به اقتصاد این کشور، دولت جدیدی را به رهبری آرسنی یاتسنیوک، وزیر پیشین اقتصاد تشکیل دادند. یاتسنیوک گفت که یانوکویچ کشور را به ورطه فروپاشی اقتصادی و سیاسی کشانده است.

او در مورد خطراتی که یکپارچگی اوکراین را تهدید میکند هشدار داد و گفت: "ما باید یکپارچگی اوکراین را، که در آینده عضو اتحادیه اروپا خواهد شد، حفظ کنیم."

یانوکویچ روز پنجشنبه گفت که او هنوز رئیس جمهور اوکراین است و رهبران جدید هیچ "مشروعیتی" برای حکومت بر مردم جنوب-شرقی و جنوبی اوکراین ندارند.

یانوکویچ از نقطه ای نامعلوم در اوکراین بیانیه ای را برای خبرگزاری روسیه فرستاد و در آن به مقابله با آنچه که او حکومت "تندروها" در این کشور خواند پرداخت.