.
.
.

پوتین دستور رزمایش نظامی در نزدیکی اوکراین را صادر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ولادیمیر پوتین روز چهارشنبه 26 فوریه 2014، به نیروهای زمینی و هوایی روسیه دستور داد تا دست به رزمایشی ناگهانی در غرب این کشور بزنند. این رزمایش برای نمایش آمادگی نظامی روسیه و در فضای تنش آلود این کشور با اروپا و آمریکا بر سر ناآرامیهای اوکراین انجام می شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه در ساعت 2 بعدازظهر تعدادی از نیروهای نظامی این کشور را برای یک رزمایش به حالت آماده باش درآورد. این رزمایش قرار است تا 3 مارچ ادامه یابد. بر اساس بیانیه شویگو، این رزمایش برای بالا بردن آمادگی نیروهای نظامی روسیه در مقابله با "شرایط بحرانی" و از جمله حمله تروریستی با سلاحهای بیولوژیکی و شیمیایی انجام است.

نه شویگو و نه کرملین هیچ اشاره ای به رویدادهای اوکراین نکرده اند، و این در حالی است که مقامات روسیه با نگرانی رویدادهای اوکراین را نظاره می کنند، و به وضوح پیام ژئوپلیتک این رزمایش ناگهانی در همین ارتباط است.

روسیه تا این لحظه حاضر به پذیرش قدرت سیاسی جدید در اوکراین در پی فرار ویکتور یانوکویچ در هفته گذشته نشده است، و مقامات روسی اقدامات رهبران مخالف اوکراینی که هم اکنون در قدرت هستند را تقبیح کرده است.

دو روز پیش دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه گفت که ناآرامیهای اوکراین "تهدیدی برای منافع ما و زندگی و سلامت شهروندان ماست".

روس تباران ساکن کریمه، از رهبران کرملین خواسته اند تا از آنها در مقابل رهبران مخالف اوکراینی حفاظت کنند. شبه جزیره کریمه در طول تاریخ همواره بخشی از روسیه بوده و این کشور در سال 1954 آنرا به اوکراین ملحق کرد.

دیمیتری ترنین، مدیر مرکز کارنگی مسکو در باره این رزمایش گفت: "فکر می کنم این یک علامت باشد و یا شاید هم بیشتر از آن. این پیامی است به اوکراین که برای اعمال حاکمیت خود بر کریمه به زور متوصل نشود."

منطقه نظامی غرب روسیه- یکی از چهار منطقه نظامی این کشور- تا مرزهای شمال شرقی اوکراین امتداد داشته و شامل ارتشهای 6 و 20 روسیه با دهها هزار سرباز است. در این رزمایش ارتش دوم، و واحدهای هوابرد، فضابرد و فرماندهی ترابری نیز حضور خواهند داشت.