.
.
.

یک ناو آمریکایی به توپ ضدهوایی لیزری مجهز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

توپهای لیزری تا مدتی پیش مثل داستان های علمی تخیلی بودند، اما اکنون به واقعیت پیوسته اند. ناو USNS اولین کشتی در آبهای خلیج است که به توپ ضدهوایی لیزری مجهز شده است. این توپ ضد هوایی قادر است پهپادها و هواپیماهای کوچک و قایقهای سریع را به طور موثر هدف قرار دهد.

در سال 1977 فیلم "جنگ ستارگان" بر پرده سینماها به نمایش در آمد، و سلاحهای لیزری آن که با سرعتی حیرت آور اهداف خود را مورد حمله قرار می داد، همه را تحت تاثیر قرار داد.


اما حالا مجهز کردن ناو USNS “Ponce” به توپ لیزری به واقعیت پیوسته است. این توپ در آزمایش های گوناگون ثابت کرده که سلاح کار آمدی است.

چندین برنامه لیزری دیگر در دستور کار قرار دارد

مدت ها بخش های مختلف ارتش آمریکا تحت تاثیر تصور استفاده از سلاح لیزری قرار داشتند. این خواست ارتش آمریکا، که تا کنون در مراحل آزمایشی متوقف شده بود، اکنون با آزمایش های موفقیت آمیز این توپ لیزری به حقیقت پیوسته است.


از برنامه های بلندپروازانه لیزری که در مراحل آزمایش متوقف شده، برنامه نصب یک سیستم ضد موشکی بر هواپیمای بوئیگ 747 در سال 2010 بود. دلیل این توقف را هزینه بالا و عملی نبودن آن اعلام کردند. اما حالا که این سیستم جدید سلاح بر ناوهای آمریکایی نصب می شود، شرایط عوض شده است.

این سیستم بی نهایت ارزان است

آمریکا این روزها در شرایط سخت اقتصادی با کمبود بودجه روبروست. این کمبود بودجه چیزی است که نیروهای مسلح نیز نمی توانند از آن فرار کنند.


این توپ لیزری، که برای اولین بار در آبهای خلیج که منطقه دشمن لقب گرفته مورد آزمایش جنگی قرار می گیرد، به شکل باورنکردنی ارزان است. یک پرتاب اشعه این سلاح کمتر از یک دلار هزینه بر میدارد در صورتی پرتاب یک راکت متداول صدها هزار دلار خرج دارد.

توسعه یک سیستم تسلیحاتی معمولا میلیاردها دلار هزینه برمی دارد، اما توسعه این سیستم که 6 سال زمان برده است، فقط 40 میلیون دلار برای نیروی دریایی آمریکا خرج داشته است. به این سیستم "Laser Weapon System –LaWS " یا همان سیستم تسلیحات لیزری نام داده اند.

این سلاح به سوی خلیج در راه است

کریس جانسون، سخنگوی فرماندهی سیستم های نیروی دریایی آمریکا گفت: "ما با استقرار این سیستم در خلیج، می خواهیم آنرا در محیطی که احتمالا در آینده بکار گرفته خواهد شد، مورد آزمایش عملی قرار دهیم".

اما وی از مکان دقیق استقرار این ناو و توپ لیزری سخنی بمیان نیاورد.

اما سایت inquirer.net محل استقرار ناو حامل این سلاح را منطقه خلیج گزارش کرد. اگر موفقیت این سیستم ثابت شود، آنرا روی دیگر ناوهای آمریکا نیز نصب خواهند کرد.

این سلاح لیزری بیشتر شبیه یک تلسکوپ است تا یک توپ. این سلاح را برای انجام آزمایشات بیشتر روی کشتی USS “Deway” در محیط دریایی نصب کرده بودند. این توپ شش اشعه لیزری را به یک اشعه قوی با اثری بین 10 تا 20 کیلو وات تبدیل می کند. اشعه بوسیله سیستم رادار ناو به سوی هدف هدایت می شود.

این سیستم هنوز آنقدر قوی نیست تا موشک های دور برد، جنگنده شکاری ها و یا تانک های جنگی را نابود سازد. این سیستم در حال حاضر برای نابود کردن پهپادها، هواپیماهای کوچک و قایق ها بکار خواهد رفت.

اشعه های لیزری بیشترین اثر را در خلاء دارند، منطقه دریایی با رطوبت بالا، مه و نمک، محیط بسیار مناسبی هنوز برای کارکرد این سلاح نیست. به هر صورت مهندسین توانسته اند برای فرار از این محیط راه هایی پیدا کنند که این سیستم بتواند کار آمد تر باشد.