.
.
.

اوکراین تا روز پنجشنبه دولت جدید نخواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مجلس اوکراین کار تشکیل دولت جدید در این کشور را به تاخیر انداخت. این نشانه ای از تنشهای سیاسی و اقتصادی بعد از پنهان شدن رئیس جمهور طرفدار روسیه در این کشور است.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، اولکساندر ترچینف، سخنگوی مجلس اوکراین، که رهبری موقت این کشور پس از فرار ویکتور یانوکویچ از پایتخت را به عهده گرفته، گفت که دولت جدید تا روز پنجشنبه تعیین خواهد شد. قبلا ترچینف روز سه شنبه را برای تعیین دولت جدید مشخص کرده بود.

ترچینف اکنون عملا اداره اوکراین را در دست دارد. اوکراین با 46 میلیون جمعیت و اقتصاد در آستانه ورشکستگی، میان حرکت بسوی اروپا و یا فرمانروای سابق خود روسیه بر سر دوراهی قرار گرفته است.

سازمانهای انتظامی در اوکراین برای یانوکویچ، رئیس جمهور پیشین این کشور، به اتهام کشتار 82 نفر از تظاهرکنندگان قرار بازداشت صادر کرده اند. این خونین ترین تظاهرات در تاریخ اوکراین پس از استقلال این کشور از شوروی سابق در سال 1990 است. یانوکویچ روز جمعه گذشته بعد از توافق با رهبران مخالف برای توقف درگیریها بین مخالفان و نیروهای پلیس از کی یف، پایتخت اوکراین گریخت.

در همین حال کولیویف، رییس دفتر یانوکویچ روز دوشنبه 25 فوریه 2014، در اثر تیراندازی زخمی شد و به بیمارستان منتقل گردید. او از شخصیتهای منفور در میان تظاهرکنندگان اوکراینی بود.

مجلس اوکراین چندین نظامی طرفدار یانوکویچ را از کار برکنار کرد و جانشین آنها را تعیین نمود. اما مجلس هنوز باید نخست وزیر و دیگر مقامات دولتی را منصوب نکرده است. از محل اختفای یانوکویچ اطلاعی در دست نیست، و آخرین بار او در منطقه طرفدار روسیه کریمه دیده شده است.

کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه از دولت جدید اوکراین خواست برنامه اصلاحات را تنظیم کند تا غرب بتواند کمکهای مالی برای اقتصاد بهم ریخته این کشور را مورد بررسی قرار دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم