.
.
.

آمریکا از قرار داد تسلیحاتی ایران-عراق ابراز "نگرانی" کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه 24 فوریه 2014 از قرارداد 195 میلیون دلاری خرید اسلحه ایرانی از سوی عراق ابراز "نگرانی شدید" کرد، و آنرا مخالف تحریمهای سازمان ملل متحد دانست.

جن پساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا خواستار ارائه "توضیحات" بیشتر از سوی عراق در این زمینه شد.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه گزارش داد که ایران و عراق یک قرارداد 195 میلیون دلاری برای فروش سلاحهای ایرانی به این کشور امضا کرده اند. در صورت صحت این خبر چنین قراردادی ناقض تحریم های سازمان ملل متحد در مورد معامله تسلیحاتی با جمهوری اسلامی ایران به حساب می آید.

بر اساس این گزارش، نوری المالکی در ماه نوامبر و پس از بازگشت از واشنگتن و درخواست دریافت سلاح آمریکایی برای مبارزه با القاعده قراردادی را با تهران امضا کرده است.

نیروهای القاعده چند ماه است که برای تصرف مناطق سنی نشین در عراق تلاش می کنند. درگیریها در سوریه هم باعث شده تا نیروهای القاعده از این کشور به عنوان پایگاهی برای خود استفاده کنند.

قانونگذاران عراقی به رویترز گفتند که مالکی بعد از آنکه از دریافت سلاحهای آمریکایی مایوس شد، اقدام به امضای این قرار داد با ایران کرده است. آمریکا از آن بیم دارد که سلاحهای تحویلی به عراق به دست نیروهای غیرخودی بیافتد.

علی موسوی، سخنگوی مالکی، حاضر نشد رسما مفاد گزارش رویترز را تایید تا تکذیب کند، اما گفت که عراق بشدت نیاز به تسلیحات دارد.

موسوی گفت: "ما در حال جنگ با تروریسم هستیم و می خواهیم در این جنگ پیروز شویم. هیچ چیز نمی تواند مانع ما در خرید سلاح و مهمات از هر منبعی بشود. از این تسلیحات فقط برای مبارزه با تروریسم استفاده خواهد شد."

گفته می شود که ایران سلاحهای سبک و نیمه سنگین، خمپاره انداز، مهمات، دوربینهای دید شب، وسایل ارتباطات و وسایل هدایت موشک به عراق فروخته است.

یک مقام آمریکایی به رویترز گفت که در صورت صحت گزارش رویترز، این موضوع می تواند عواقب ناخواسته ای برای رابطه ایران با سازمان ملل متحد داشته باشد.

یک مقام سازمان ملل متحد در امور تحریمها که نخواست نامش افشا شود، به رویترز گفت که این سازمان وجود چنین قراردادی را با ایران مطرح کرده است. او حاضر نشد در این باره توضیح بیشتری بدهد.

به گزارش رویترز، ایران در حال حاضر به عراق برق و گاز می فروشد، و در ماه ژانویه هم پیشنهاد همکاریهای نظامی به این کشور داده است.